LUEHEA SPECIOSA (Kunth) Dugand

Syn.: Apeiba ulmifolia Kunth, Brotera maritima Vell., Cedrela alternifolia (Mill.) Steud., Cedrus alternifolia Mill., Luehea alternifolia (Mill.) Mabb., Luehea ferruginea Turcz., Luehea rufescens Benth., Luehea tarapotina J. F. Macbr., Swietenia alternifolia (Mill.) Steud.
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Luehea speciosa

Rozšíření: Druh s dosti velkým areálem v tropické Americe. Roste od jižního Mexika přes celou Střední Ameriku až do Panamy, v Jižní Americe zasahuje na východ až do Francouzské Guyany a na jih až do Bolívie a po západní pohraničí Brazílie. Původní výskyt na Kubě je nejistý.

Ekologie: Roste ve vlhkých nebo sezónně suchých poloopadavých lesích, vystupuje do nadmořské výšky 900(–1400) m. Kvete v suché sezóně, zpravidla bez listů; květy opyluje hmyz, ale asi i netopýři.

Luehea speciosa

Popis: Poloopadavý strom (opadává v území s výraznější suchou periodou), dorůstající výšky 9–20 m; kmen dosahuje průměru až 70 cm; letorosty jsou rezavě chlupaté. Listy jsou střídavé, řapíkaté; palisty jsou až 2 cm dlouhé; čepel je vejčitá až kopinatá, 8–24 cm dlouhá a 6–12 cm široká, na bázi zaokrouhlená až mělce srdčitá, na okraji drobně zubatá, na vrcholu žašpičatělá až uťatá, na líci tmavozelená, na rubu s rezavými hvězdovitými chlupy až šupinami. Pětičetné květy se tvoří na konci větví a nepříjemně páchnou; kališní lístky jsou rezavohnědě až zeleně šupinkaté, volné; korunní lístky jsou rovněž volné, až 3,5 cm dlouhé a 1,5 cm široké, bílé nebo světle žluté; tyčinky jsou početné, 1–2 cm dlouhé; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, semeník je svrchní, čnělka je sloupkovitá, s knoflíčkovitou bliznou. Plody jsou obvejcovité, až 4 cm dlouhé a 1,5 cm široké, tence dřevnaté tobolky; semena jsou až 1 cm dlouhá, křídlatá.

Využití: Dřevo má využití jako stavební materiál, ale i jako palivo.

Luehea speciosaLuehea speciosa
Luehea speciosa
Luehea speciosa

Fotografovala Alena Vydrová, dne 25. 2. 2009 (Kostarika, Liberia, Hacienda Guachipelín, pod sopkou Rincón de la Vieja).