Syn.: Eriogynia pectinata (Pursh) Hook., Saxifraga pectinata Pursh, Spiraea pectinata (Pursh) Torr. et A. Gray
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Luetkea pectinata
Rozšíření: Roste v pacifické části Severní Ameriky od Aljašky a severní Kanady po sever Kalifornie a Montanu, podél pobřeží i v pásmu Skalistých hor. Monotypický rod.
Ekologie: Vřesoviště, mezická až vlhká otevřená stanoviště, zazemněné sutě, sněhová vyležiska v parkové tajze a v horách kolem horní hranice lesa a nad ní. Velmi často provází společenstva s dominantními keříky Phyllodoce empetriformis a Cassiope mertensiana.
Luetkea pectinata
Popis: Vytrvalý polokeř tvořící nízké porosty s přímými nebo vystoupavými, 5–20 cm vysokými lodyhami s řadami chlupů. Listy přezimují, po uschnutí ještě dlouho vytrvávají, jsou střídavé, nahloučené na bázích výhonů, v obrysu okrouhlé, 0,7–2 cm dlouhé, 2–3krát trojsečné, úkrojky posledního řádu jsou čárkovitě kopinaté, ostře špičaté; stonkové listy podobné, menší. Květy tvoří hustý, 1–7 cm dlouhý hrozen nebo latu stopkatých květů podepřených listeny; kališních lístků je 5, asi 2 mm dlouhých; korunních lístků je rovněž 5, vejčitých až téměř okrouhlých, 3–4 mm dlouhých, bílých; tyčinek je kolem 20; volných plodolistů je obvykle 5, mají svrchní semeník. Plodem je souplodí krátce stopkatých, 4–5 mm dlouhých měchýřků, každý obsahuje 4 semena.
Luetkea pectinataLuetkea pectinata
Luetkea pectinata
Luetkea pectinata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 12., 17., 22. a 23. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Forbidden Plateau; Manning Provincial Park, Blackwall Pk.; NP Revelstoke; NP Glacier; Alberta: NP Jasper, Mt. Edith Cavell).