LUMNITZERA LITTOREA (Jack) Voigt

Syn.: Bruguiera littorea Steud., Laguncularia coccinea Gaudich., Laguncularia purpurea Gaudich., Lumnitzera coccinea Wight et Arn., Lumnitzera purpurea (Gaudich.) C. Presl, Petaloma coccinea (Gaudich.) Blanco, Pyrrhanthus littoreus Jack
Čeleď: Combretaceae R. Br.

Lumnitzera littorea

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál zahrnuje jihovýchodní Asii od Srí Lanky a Indie po Tchaj-wan a souostroví Rjúkjú, dále severní Austrálii, zasahuje i do Oceánie do Mikronésie a v Polynésii až na souostroví Tonga.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou okraje formace mangrove nebo porosty podél pobřežní linie. Květy opylují zejména kaloni.

Lumnitzera littorea

Popis: Stálezelený strom, dorůstá výšky 7–25 m; kmeny mohou mít průměr 50–75 cm, mají rozbrázděnou šedou borku, na větvičkách jsou četné lenticely; kolem báze kmene se tvoří tenké červenavé kolénkovité vzdušné kořeny – pneumatofory. Listy jsou střídavé, přisedlé, obkopinaté, 8–12 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké, lesklé, na bázi klínovité, celokrajná, na vrcholu zaokrouhlené až uťaté. Květenství je koncové, hroznovité; květy jsou 5četné; kališní trubka je 1,2–1,5 cm dlouhá, cípy jsou široce trojúhelníkovité, tupě špičaté; koruna je volná, červená, 4–6 mm dlouhá a asi 3 mm široká; tyčinek je 5–10, z květu daleko vyniklých; semeník je spodní. Plod je vřetenovitá, 1,4–2 cm dlouhá, zaobleně hranatá nažka, na vrcholu s vytrvalými kališními lístky, ve zralosti hnědá; obsahuje jediné semeno.

Využití: Dřevo je pevné, tvrdé, odolné vůči termitům i mořským korýšům, resp. měkkýšům vrtajícím v dřevě. Používá se při stavbách, na Fidži i při budování přístavních zařízení.

Poznámka: Dosti podobná Lumnitzera racemosa má květy bílé; bývá rovněž součástí mangrove a vyskytuje se na pobřeží tropické Asie a Afriky a zasahuji i na Novou Guineu a na sever Austrálie. Rod nese jméno významného botanika Štefana Lumnitzera (1750–1806), autora flóry okolí Bratislavy.

Lumnitzera littorea
Lumnitzera littorea
Lumnitzera littorea
Lumnitzera littorea
Lumnitzera littorea

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21., 24. a 28. 1. 2018 (Palau, ostrov Koror, Ngermid).