LYCOPERDON EXCIPULIFORME (Scop.) Pers. – pýchavka palicovitá / rozpadavec stopkatý

Syn.: Calvatia excipuliformis (Scop.) Perdeck, Calvatia excipuliformis f. elata (Massee) Kreisel, Calvatia saccata (Vahl) Morgan, Handkea excipuliformis (Scop.) Kreisel, Lycoperdon boletiforme Batsch, Lycoperdon bovista var. excipuliforme (Scop.) Huds., Lycoperdon elatum Massee, Lycoperdon excipuliforme f. flavescens Quél., Lycoperdon excipuliforme var. flavescens (Quél.) Rea, Lycoperdon polymorphum var. excipuliforme Scop., Lycoperdon saccatum Vahl – plešivka palicovitá, pýchavka stopkatá
Čeleď: Agaricaceae Chevall. – pečárkovité

Lycoperdon excipuliforme

Rozšíření: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule a v Jižní Americe.

Ekologie: Vyrůstá dosti hojně v červnu až říjnu v lesích všech typů i mimo les na travnatých nehnojených místech.

Lycoperdon excipuliforme

Popis: Plodnice má palicovitý nebo kyjovitý tvar, průměr 3–6 cm, výšku 8–15 cm. Horní část je téměř kulovitá, obsahuje plodnou glebu. Zřetelně odlišená sterilní třeňová část je válcovitá, uvnitř komůrkatá, může být směrem dolů rozšířená nebo zúžená. Povrch plodnice je v mládí pokrytý jemnými osténky a zrníčky, které snadno opadávají, v dospělosti je horní část plodnice téměř holá. V mládí má plodnice bílou barvu, později okrovou až světle hnědou. Gleba je uvnitř zpočátku bílá a tuhá, postupně měkne, mění se na výtrusný prach, zbarvení přechází na olivové až světle hnědé, vnitřní okrovka je pak papírovitá, hnědá. V čase zralosti se rozpadává na nepravidelné kusy a tak uvolňuje výtrusný prach. Sterilní třeňová část nějakou dobu přetrvává i po rozpadu plodné části. Chuť je jemná, vůně příjemně houbová. Výtrusy mají světle hnědou barvu, jsou kulovité, skoro hladké, 3,5–5,5 µm velké.

Záměny: Je možné ji zaměnit za jiné pýchavky. Horní část se v čase zralosti v kusech rozpadá i u pýchavky dlabané (Handkea utriformis) hruškovitého až stlačeného tvaru, která má po opadání bradavek políčkovitě rozpraskaný povrch. Pýchavka stlačená (Lycoperdon pratense) má nepravidelně stlačený až kuželovitý tvar plodnic, otevírá se nepravidelným otvorem v horní části, pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum) je menší, povrch má pokrytý kuželovitými bradavkami.

Využití: Mladé plodnice s bíle zbarvenou glebou jsou jedlé, všestranně použitelné.

Lycoperdon excipuliforme
Lycoperdon excipuliforme

Fotografováno ve dnech 16. 8. 2009 (Rakousko, Raxalpe) a 3. 10. 2009 (Děčínský Sněžník).