LYCOPERDON PERLATUM Pers. – pýchavka obecná / prášnica bradavičnatá

Syn.: Lycoperdon gemmatum Batsch, Lycoperdon gemmatum var. perlatum (Pers.) Fr., Lycoperdon perlatum Pers. var. perlatum
Čeleď: Agaricaceae Chevall. – pečárkovité

Lycoperdon perlatum

Rozšíření: Je rozšířená téměř na celé Zemi.

Ekologie: Roste velmi hojně od června do listopadu v jehličnatých i listnatých lesích, na loukách, pastvinách i v parcích. Vyrůstá jednotlivě, častěji ale ve skupinách a trsech na zemi, je možné jí nalézt i na zetlelých pařezech.

Lycoperdon perlatum

Popis: Plodnice jsou kyjovitého až hruškovitého tvaru, na vrcholu často s hrbolem, v horní části mají průměr 2–5 cm a jsou vysoké 4–8 cm. V horní části je kulovitý výtrusorodný útvar – gleba, který přechází ve sterilní válcovitou stopku, směrem dolů zúženou. Povrch plodnic je v mládí bílý, pokrytý kuželovitými bradavkami, které při dotyku snadno opadávají. Větší ostnité bradavky jsou vždy obklopeny menšími. Starší plodnice se zabarvují do okrově žluté až hnědošedé barvy, bradavky opadnou a v pokožce plodnice po nich zůstanou zřetelné kruhové prohlubeniny (areoly). Vnitřek plodné části je zpočátku bílý a pevný, postupně měkne a zbarvuje se do žluta až žlutoolivova, až se změní na olivově hnědý výtrusný prach se zbytky vlášení (kapilicia). Dospělá plodnice se na temeni otevírá malým otvorem a uvolňuje výtrusný prach. Výtrusy jsou 3–4,5 µm velké, kulovité, jemně bradavičnaté. Spodní sterilní část plodnice je v mládí bílá, pružná, vatovitá, v dospělosti hnědošedá. Chuť a vůně je příjemně houbově aromatická. Stará plodnice je po zaschnutí papírovitá.

Záměny: Řada pýchavek je tvarově podobná, žádná jiná ale nemá na povrchu lehce opadávající kuželovité bradavky.

Poznámka: Je to výborná jedlá houba, sbírají se jen mladé plodnice s dosud pevným bílým vnitřkem.

Lycoperdon perlatumLycoperdon perlatum
Lycoperdon perlatum

Fotografováno ve dnech 20. 7. (Krušné hory) a 27. 9. 2008 (Šumava, Poledník).