Syn.: Lepidotis ciliata P. Beav., Lepidotis inflexa P. Beav., nom. inval., Lycopodium clavatum var. inflexum (Sw.) Spring, Lycopodium clavatum var. trichiatum (Bory) Nessel, Lycopodium ciliatum (P. Beauv.) Sw., Lycopodium inflexum Sw., Lycopodium trichiatum Bory
Čeleď: Lycopodiaceae P. B. – plavuňovité
Lycopodium clavatum var. borbonicum
Rozšíření: Roste na ostrovech Réunion a Mauricius v Indickém oceánu a zřejmě i na Madagaskaru a Komorách. Skutečná taxonomická hodnota tohoto typu není vyjasněna.
Ekologie: Stanovištěm jsou otevřená místa s travinobylinnou vegetací v horách, ve vřesovištích, na místech s mělkou půdou na skalkách nebo nad horní hranicí lesa, převážně ve výškách nad 2000 m n. m.
Lycopodium clavatum var. borbonicum
Popis: Plazivá bylina s nadzemními, kořenujícími, nepravidelně dichotomicky větvenými lodyhami, dorůstá výšky až 40 cm. Listy jsou spirálně uspořádané, stejnotvaré, kopinatě šídlovité, srpovitě zahnuté, asi 7 mm dlouhé, zakončené dlouze protaženou bělavou osinkou. Výtrusné klasy jsou stopkaté, jednotlivé nebo po 2–6 na koncích lodyh; stopky klasů mohou být až skoro 20 cm dlouhé; výtrusné klasy jsou 1–6,5 cm dlouhé a mají 2–4,5 mm v průměru; sporofyly jsou nezelené, jsou vejčité, 3–5 mm dlouhé a 1,5–2 mm široké, na vrcholu s bělavou osinkou; sporangia jsou přisedlá, ledvinitá.
Lycopodium clavatum var. borbonicum
Lycopodium clavatum var. borbonicumLycopodium clavatum var. borbonicum
Fotografováno dne 11. 9. 2008 (Réunion, Cirque de Mafate, Plaine des Tamarins).