LYGEUM SPARTUM Loefl. ex L.

Syn.: Lygeum apiculatum Gand., Lygeum insulare Gand., Lygeum loscosii Gand., Lygeum murcicum Gand., Lygeum spartum f. longispathum Trab., Lygeum spathaceum Lam.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Lygeum spartum

Rozšíření: Druh pochází ze severní Afriky (Alžírsko, severní Egypt, Libye, Maroko, Tunisko), ze Sinajského poloostrova a z jižní Evropy (Kréta, Itálie včetně Sardinie a Sicílie, Španělsko včetně Baleárských ostrovů). Lygeum je monotypický rod, zahrnuje pouze tento jeden druh.

Ekologie: Stepní druh. Roste na suchých písčitých a vápencových půdách, v nadmořské výšce 100–1100 m. Dobře snáší zasolené půdy.

Lygeum spartum

Popis: Vytrvalá travina rostoucí z oddenků do výšky 60–90 cm, oddenek a báze stonku jsou šupinaté. Listy jsou nitkovité, tuhé, až 50 cm dlouhé. Květenství se skládá ze 2–3 klásků spojených na bázi a obklopených množstvím vlásků až 4,5 cm dlouhých. Klásky jsou obalené toulcem ze dvou světlých listenů, který je 3–9 cm dlouhý a může mít ostrou špičku.

Využití: Listy těchto rostlin sloužily k výrobě hrubých provazů a lan, používaly se jako náplň do matrací a na balení. Dnes se využívají v košíkářství, k výrobě rohoží a kvalitního jemného papíru. Druh se využívá i jako krmivo. Rostliny mají vzhledem ke svému rozsáhlému kořenovému systému významnou roli ve stabilizaci písčitých půd.

Poznámka: Druhové jméno pochází z řeckého slova sparton – provaz.

Lygeum spartum
Lygeum spartum
Lygeum spartum

Fotografováno dne 18. 4. 2014 (Malta, útesy u Golden Bay).