Syn.: Lygodium scandens var. intermedium Ces., Ophioglossum filiforme Roxb., Ugena microphylla Cav.
Česká jména: pnulka (Presl 1846)
Čeleď: Lygodiaceae C. Presl – pnulkovité; Schizaeaceae Kaulf. – víkatňovité
Lygodium microphyllum
Rozšíření: Druh s obrovským přirozeným areálem v tropech Starého světa. Původní je v subsaharské Africe od Senegalu po Keňu, na jih zasahuje až do Jihoafrické republiky. V Asii roste od Indie a Nepálu po jižní Čínu, Tchaj-wan a japonské souostroví Rjúkjú, na jihovýchod zasahuje do Indonésie. Mnoho lokalit leží i v severní a východní Austrálii, na Nové Guinei, v Oceánii zasahuje až na Fidži, Guam a na Mariany. Druhotný výskyt byl zjištěn i v Americe, např. na Floridě (zde hojně), na Antilách, v Kolumbii, Guyaně a v Brazílii.
Ekologie: Rychle rostoucí liána, provází především vlhké lesní porosty podél vodních toků. Vystupuje do nadmořské výšky asi 700 m. Může mít expanzivní charakter.
Lygodium microphyllum
Popis: Kapradina s dlouze plazivým, větveným plevinatým oddenkem; z něj vyrůstají listy s ovíjivým vřetenem a neukončeným růstem do výšky 10–15 m. Vřeteno je jemně žlábkované, na bázi tmavohnědé, výše přechází do slámové; z něj střídavě vyrůstají zpeřené lístky, tvořené po každé straně 4–7 střídavými, krátce řapíčkatými lístky druhého řádu; jejich čepel je na bázi kolénkovitě odčleněna (v tomto místě případně opadává), je trojúhelníkovitá až kopinatá (velmi vzácně na bázi laločnatá), 1,5–2,5(–5,5) cm dlouhá a 0,9–1,5(–2) cm široká, na bázi mělce srdčitá, uťatá až klínovitá, na vrcholu tupá až špičatá, žilky jsou 2–3× vidlicovitě větvené; sterilní jsou na okraji mělce vroubkované až téměř celokrajné, fertilní nesou na okraji sporofory nesoucí kupky výtrusnic s lysými ostěrami.
Poznámka: Liánovité kapradiny z rodu Lygodium mají specifickou morfologii. Z plazivého oddenku vyrůstají neustále dorůstající listy s ovíjivým vřetenem, který zdánlivě vypadá jako stonek. To, co na první pohled vypadá jako složený list, jsou ve skutečnosti dílčí části, tedy lístky vyšších řádů.
Lygodium microphyllum
Lygodium microphyllum
Lygodium microphyllum
Lygodium microphyllum
Lygodium microphyllum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 21. 3. 2011 (Vietnam, okolí Ben Dinh u Saigonu).