Syn.: Clavaria fistulosa Holmsk., Clavariadelphus fistulosus (Holmsk.) Conner, Clavariella fistulosa (Holmsk.) P. Karst., Eriocladus fistulosus (Holmsk.) Lév., Macrotyphula fistulosa var. fistulosa (Holmsk.) R. H. Petersen – kyj rourkovitý
Čeleď: Typhulaceae Jülich – paluškovité
Macrotyphula fistulosa
Rozšíření: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Roste v září až listopadu v listnatých a smíšených lesích a v parcích na humusu, rozkládajících se listech a trouchnivějícím dřevu listnatých stromů, především bříz. Vyrůstá jednotlivě i ve skupinách.
Popis: Plodnice jsou vysoké 10–30 cm a jen 2–8 mm široké, vzpřímené, nerozvětvené, válcovitého až kyjovitého tvaru. Nahoře jsou zaoblené nebo trochu zašpičatělé, mohou být u uťaté, uvnitř jsou rourkovitě duté. Povrch mají v mládí hladký, později slabě podélně vrásčitý, na bázi s bělavým myceliem. Mají zpočátku světle žlutou barvu, později žlutohnědou, červenohnědou až hnědou. Dužnina je v mládí pružná, ve stáří měkká, nemá výraznou vůni ani chuť. Výtrusný prach je bílý, výtrusy mandlovitého tvaru jsou 13–17 × 5,7–7 µm velké.
Macrotyphula fistulosaMacrotyphula fistulosa
Záměny: Kyj jazýčkovitý (Clavariadelphus ligula) je vysoký do 10 cm a širší, roste ve větších skupinách pod jehličnany. Paluška sítinovitá (Macrotyphula juncea) a paluška štíhlá (Typhula phacorrhiza) jsou tenčí, jejich plodnice mají průměr do 1–2 mm.
Poznámka: Je to nejedlá houba.
Macrotyphula fistulosa
Fotografováno dne 1. 11. 2008 (Žihelská pahorkatina).