Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Maddenia hypoleuca
Rozšíření: Severní Čína, v provinciích Kan-su (Gansu), Che-nan (Henan), Chu-nan (Hunan), Šan-si (Shaanxi), Ning-sia (Ningxia).
Ekologie: V přírodě roste v humózních listnatých horských lesích. V horách stoupá do nadmořské výšky kolem 2 000 m.
Popis: Větší opadavý keř či menší strom s červenohnědou borkou, v přírodě dorůstá výšky až kolem 7 m, u nás je ale podstatně menší. Listy jsou dvakrát pilovité, střídavé, podlouhle vejčité, každá polovina listu má 14–18 žilek. Nápadná je jejich výrazně bíle zbarvená spodní strana. Vykvétá v březnu hustými hrozny, které se tvoří na koncích loňských větví. Květenství je převisající, 2–7 cm dlouhé. Květy mají zakrnělé korunní lístky, které jsou tvarově shodné s lístky kališními. Rostliny mívají květy oboupohlavné (někteří jiní zástupci rodu jsou však rostliny dvoudomé). Květy mají průměr 2–4 mm, 20–40 nažloutlých tyčinek nápadně ční z květů ven a jsou jejich hlavním okrasným prvkem. Tmavě fialové až černé peckovice u nás dozrávají jen výjimečně.
Využití: Jedná se o nenáročnou dřevinu vyžadující mírně vlhkou, živnou půdu a polostinné stanoviště. Je plně mrazuvzdorná. Vysazujeme ji do skupin větších keřů či solitérně, blízko cest, aby bylo možné z blízka obdivovat její květy i purpurově rašící listy. Množí se výsevem stratifikovaných semen nebo roubováním na střemchu.
Poznámka: Je to jediný zástupce východoasijského rodu, který je v kultuře. Zajímavý je především brzkým kvetením. Čínské jméno druhu je 臭樱 chou ying.
Maddenia hypoleucaMaddenia hypoleuca
Maddenia hypoleuca
Fotografováno ve dnech 4. 4. 2005, 6. 8. a 26. 9. 2008 (Botanická zahrada hlavního města Prahy).