MAGNOLIA VIRGINIANA L. – šácholan / magnolia

Syn.: Magnolia australis Ashe, Magnolia fragrans Raf., Magnolia glauca (L.) L.
Česká jména: šácholan sivý (Presl 1846)
Čeleď: Magnoliaceae Juss. – šácholanovité

Magnolia virginiana

Magnolia virginiana

Rozšíření: Druh jihovýchodu USA, objevuje se v oblasti od státu Massachusetts po Floridu, na západ zasahuje až do jihovýchodního Texasu. Jedná se o šácholan s největším americkým areálem, vyskytuje se tu ve dvou odlišných formách: s opadavou a vícekmennou formou se setkáme na severu, typická jednokmenná a stálezelená forma je domovem zase na jihu areálu. Můžeme najít i exempláře stojící na přechodu mezi těmito formami.

Ekologie: Roste v mokřinách, ve vlhkých lesích, zejména v pobřežních nížinách a pahorkatinách, v nadmořských výškách do 500 metrů. Kvete na jaře.

Popis: Keř nebo malý strom, opadavý až stálezelený, jedno- i vícekmenný, jednokmenný až 28 m vysoký, vícekmenný dosahuje výšky nanejvýše 10 m. Borka je tmavě šedá, hladká. Letorosty a pupeny jsou chlupaté, někdy lysé; listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické, vejčité až obvejčité, 6–22 cm dlouhé a 2,5–7 cm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu tupé až špičaté nebo zakulacené, na líci lysé, zelené a lesklé, na rubu bělavě až našedle chlupaté. Květy jsou vonné, dosahují 5–8 cm v průměru, okvětní lístky jsou krémově bílé. Plodem je měchýřek v šišticovitém souplodí, 2–5,5 × 1,5–3 cm.

Ohrožení a ochrana: Ohrožený ve státech New York, Massachusetts, Pennsylvania a Tennessee.

Využití: V příhodných klimatických oblastech často pěstovaný druh. Do Evropy byl poprvé přivezen už v roce 1688 (Anglie). Domorodé kmeny používají listy, větvičky a kůru k přípravě odvaru, který léčí nachlazení. Má i halucinogenní účinky.

Magnolia virginiana
Magnolia virginiana

Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, New Orleans).