Syn.: Convallaria bifolia var. kamtschatica J. F. Gmel., Convallaria bifolia var. kamtschaticum S. G. Gmel., Maianthemum bifolium var. dilatatum Alph. Wood, Maianthemum bifolium subsp. kamtschaticum (J. F. Gmel.) A. E. Murray, Maianthemum bifolium var. kamtschaticum (J. F. Gmel.) Trautv. et C. A. Mey., Maianthemum bifolium var. kamtschaticum (S. G. Gmel.) Jeps., Maianthemum kamtschaticum (J. F. Gmel.) Nakai, Smilacina bifolia var. kamtschatica (J. F. Gmel.) Ledeb., Smilacina dilatata (Alph. Wood) Nutt. ex Baker, Unifolium bifolium subsp. kamtschaticum (J. F. Gmel.) Piper, Unifolium dilatatum (Alph. Wood) Greene, Unifolium dilatatum (Alph. Wood) Howell, Unifolium kamtschaticum (J. F. Gmel.) Gorman
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Convallariaceae Horaninow – konvalinkovité
Maianthemum dilatatum
Rozšíření: Rostlina s východoasijsko-severoamerickým areálem. Vyskytuje se v Japonsku a na ruském Dálném východě včetně Kamčatky, na americkém kontinentě při pacifickém pobřeží od Aljašky po severní Kalifornii.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhká stinná místa v jehličnatých nebo smíšených lesích, dostatečně zásobená živinami, s humusem typu moder nebo mull, často kolem potůčků, v oceánském klimatu. Vyskytuje se i v porostech podél pobřežní čáry, protože snáší i slaný sprej. V horách vystupuje až do nadmořských výšek kolem 1300 m.
Maianthemum dilatatum
Popis: Vytrvalá přímá bylina vysoká 20–45 cm; oddenek je sympodiálně větvený. Listy na sterilních lodyhách vyrůstají po jednom, na kvetoucí lodyze 2–3 a jsou střídavě postavené; řapík dolních listů je 4–7 cm dlouhý; čepel je trojúhelníkovitá až široce oválná, 6–10 cm dlouhá a 5–8 cm široká, na bázi hluboce srdčitá, na vrcholu ostře špičatá, se souběžnými obloukovitými žilkami. Květenství je hrozen 15–40 květů, vyrůstajících zpravidla po 3 z jednoho nodu; květy jsou dvoučetné, na 3–5 mm dlouhé stopce; okvětní lístky jsou volné, podlouhlé, 2–3,2 mm dlouhé, bílé; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní, dvoupouzdrý a blizna dvoulaločná. Plody jsou kulovité bobule 4–6 mm v průměru, v mládí zelené s červeným líčkem, později až sytě červené, průsvitné.
Maianthemum dilatatumMaianthemum dilatatum
Maianthemum dilatatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 7. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island: French Beach).