Syn.: Kochia brevifolia R. Br., Kochia tamariscina (Lindl.) J. Black, Kochia thymifolia Lindl., Salsola brachyphylla Spreng., Suaeda feliciana Hoffmann et Teillier, Suaeda tamariscina Lindl.
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité; Chenopodiaceae Vent. – merlíkovité
Maireana brevifolia
Rozšíření: Druh pochází z jižní a centrální Austrálie. Je zavlečen do některých zemí dalších světadílů, především do západních oblastí jižní Afriky; v roce 1976 byl nejprve zaznamenán u Worcesteru (Western Cape), nyní obsazuje narušené křovité pastviny formace karoo, okolí cest a slanisek, od severního Namaqualandu po západní Klein Karoo. V roce 1999 byl poprvé zaznamenán na ostrově Fuerteventura (Kanárské ostrovy), také na ostrově Gran Canaria. V roce 1948 byl zavlečen do Izraele, kde nyní roste v Negevské poušti.
Ekologie: Roste na široké škále půd, v mnoha vegetačních komunitách, často na zasolených lokalitách. Snese krátkodobé podmáčení. Je to jeden z prvních druhů, které kolonizují narušené pozemky. Kvete v pozdním létě a na podzim.
Maireana brevifolia
Popis: Vzpřímený keř, 20–100 cm vysoký. Mladé větévky jsou na povrchu řídce vlnaté, často podélně narudle pruhované, nejstarší borka je hnědá. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, obvejčité až téměř čárkovité, 2–5 mm dlouhé, na nekvetoucích výhonech až 10 mm dlouhé, modrozelené, dužnaté, v příčném průžezu okrouhlé, na vrcholu vybíhající v tupou špičku, na povrchu téměř lysé. Květy jednotlivé v paždí listů, oboupohlavné, cípy květního obalu jsou brvité, jinak jsou květy lysé. Okvětí za plodu má 6–9 mm v průměru, trubka mělce polokulovitá, asi 2 mm v průměru, plod má průměr asi 2 mm, v době zralosti 5 rozložených vějířovitých křídel, blanitých, tmavě žilkovaných, 2–5 mm dlouhých.
Záměny: Podobné plodenství má i rod Salsola; na stejných lokalitách v Izraeli se vyskytuje např. Salsola inermis.
Využití: Druh tvoří křovité podrosty – plody a sukulentní listy jsou důležité jako rychle se obnovující zdroj potravy pro býložravce v pouštních a zasolených oblastech. Nicméně obsahují šťavelany a dusičnany a až 30 % soli, takže pokud jsou spásány hospodářskými zvířaty, musí být střídány s jinými krmnými druhy. Druh se také vysazuje jako dekorativní keř.
Maireana brevifolia
Maireana brevifolia
Maireana brevifolia
Maireana brevifolia
Fotografováno dne 19. 10. 2012 (Izrael, Negevská poušť, Maktesh Ramon).