Syn.: Lobelia cheiranthus L., Manulea cheiranthus (L.) L., Manulea minuscula Dinter ex Range
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Manulea pusilla
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, vyskytuje se pouze v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, přibližně mezi městy Malmesbury a Knysna.
Ekologie: Stanovištěm jsou trávníky na písčitých pláních nebo pískovcových svazích, v území se zimními srážkami a letními přísušky. Lokality leží od hladiny moře až do nadmořské výšky 600 m.
Manulea pusilla
Popis: Přímá jednoletá bylina, dorůstá výšky 10–30 cm; přímá nebo vystoupavá lodyha i listy jsou žláznatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až obvejčité, 0,8–5 cm dlouhé, na okraji oddáleně zubaté. Květenství je koncové, hroznovité; květy jsou 5četné, téměř pravidelné; kalich je dvoupyský, chlupatý, jeho cípy jsou téměř čárkovité; koruna je řepicovitá, korunní trubka je úzce válcovitá, 3–5 mm dlouhá, pod vrcholem rozšířená, cípy jsou velmi úzké, čárkovité až šídlovité, podvinuté, žlutě okrové až hnědé, na vnější straně hustě chlupaté; tyčinky jsou 4, dvoumocné, z korunní trubky nevyčnívají; gyneceum tvoří svrchní dvoupouzdrý semeník a krátkou čnělku. Plodem je tobolka s mnoha semeny.
Manulea pusilla
Manulea pusillaManulea pusilla
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Tulbagh, poblíž Tulbagh Waterfall).