Syn.: Hypolytrum floribundum Nees ex Steud., Hypolytrum seychellense C. B. Clarke, Thoracostachyum angustifolium C. B. Clarke, Thoracostachyum floribundum (Nees ex Steud.) C. B. Clarke
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Mapania floribunda
Rozšíření: Endemit vyšších žulových ostrovů Seychel z tzv. vnitřní skupiny. Znám je pouze z ostrovů Mahé, Praslin a Silhouette.
Ekologie: Typický druh podrostu původních palmových pralesů, provází vlhčí stinná místa. Na ostrovech roste v nižších nadmořských výškách s horkým klimatem a bez výraznějšího vlivu kondenzace oblačnosti: průměrné roční teploty činí kolem 27 °C a srážkový úhrn asi 1500 mm.
Mapania floribunda
Popis: Statná vytrvalá trsnatá trávovitá bylina. Sterilní výhony jsou zkrácené a nesou 1–2 m dlouhé a 7–10 mm široké, řasnatě složené listy, které jsou na okraji drobně pilovitě osténkaté. Květonosná lodyha je vysoká kolem 1 m, je olistěná pouze na bázi; na vrcholu se tvoří bohatý kružel mnohokvětých, elipsoidních, asi 7 mm dlouhých klásků s hnědými, střechovitě uspořádanými plevami; květy jsou oboupohlavné, jejich okvětí je přeměněno na člunkovité šupinky; pestík srůstá z 2 plodolistů, blizna je dvouklaná. Plody jsou drobné nažky.
Mapania floribundaMapania floribunda
Mapania floribunda
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 4. a 9. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: národní park Morne Seychellois, Val Riche; ostrov Praslin: národní park Vallée de Mai).