Syn.: Setulipes quercophilus (Pouzar) Antonín
Čeleď: Marasmiaceae Roze ex Kühner – špičkovité
Marasmius quercophilus

Marasmius quercophilus

Rozšíření: Je rozšířená v mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá v červnu až listopadu, krátce po dešti, na spadaných dubových listech a tlející dubové kůře, spíše v teplých oblastech. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách až deseti plodnic na jednom listu.
Popis: Velmi tenké klobouky mají průměr 2–10 mm, v mládí jsou polokulovité, později až rozložené se zvlněným podvinutým okrajem, ve středu jsou obvykle promáčklé, do dvou třetin vzdálenosti od okraje rýhované. Povrch je za sucha slabě ojíněný, na středu má světle červenohnědou barvu, na okraji světle žlutohnědou až smetanovou. Lupeny jsou bělavé, připojené, řídké, dosti široké, střídané kratšími. Třeň je 1–2,5 cm dlouhý, 1 mm tlustý, válcovitý, na vrcholu bledý až světle vínově hnědý, jinde načervenalý až tmavě hnědý, lesklý, řídce ochmýřený, později lysý, v blízkosti báze s roztroušenými rhizomorfy. Vůně je velmi slabá. Výtrusy jsou hladké, elipsoidní až mandlovité, 7,5–9 × 3–4,5 μm velké.
Záměny: Podobné jsou jiné drobné špičky, především špička žíněná (Marasmius androsaceus) s kloboukem zbarveným tmavšími odstíny a žlutohnědými lupeny.
Poznámka: Nekonzumuje se. Suché plodnice po dešti znovu oživují, jako u jiných špiček.
Marasmius quercophilus
Marasmius quercophilus
Fotografováno dne 30. 5. 2009 (Roztocký háj).