Syn.: Massonia scabra Thunb., Massonia schlechtendalii Baker
Česká jména: oblacháč (Presl 1846)
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Massonia pustulata
Rozšíření: Vyskytuje se podél jižního pobřeží Afriky v jihoafrických provinciích Western a Eastern Cape; většina lokalit leží mezi Střelkovým mysem a městem Port Elizabeth.
Ekologie: Stanovištěm je formace fynbos na písčitých nebo jílovitých půdách na plošinách, zpravidla v dosahu mořského pobřeží. Lokality leží v nadmořských výškách do 100 m. Rostliny kvetou v zimě, listy na léto zatahují.
Massonia pustulata
Popis: Vytrvalá cibulnatá rostlina, dorůstá výšky asi 5 cm; cibule je téměř kulovitá, s více suknicemi, na povrchu s hnědými blanitými šupinami. Vytváří 2 k podkladu přitisklé listy, které jsou široce vejčité až široce obvejčité, rýhované, na povrchu bradavčité a chlupaté, často s červenými tečkami nebo čárkami. Vonné, trubkovité květy vyrůstají přímo mezi listy v početných souborech, jsou šestičetné, pravidelné; dosti velké listeny vyčnívají mezi květy, vnější listeny květy v paždí postrádají; okvětní trubka je 1,5–2 mm široká, cípy jsou úzké, čárkovité, víceméně vzpřímené, bílé nebo krémové, při odkvětu často přecházející do růžova; tyčinek je 6, mají 1 mm dlouhé žluté prašníky; semeník je svrchní, trojpouzdrý. Plody jsou 3křídlé tobolky.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) je druh klasifikován mezi taxony vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rod Massonia obsahuje asi 10 druhů v jižní Africe, především v oblastech se zimními srážkami. Všechny se vyznačují k zemi přitisklými listy, podobně jako četné další jihoafrické geofyty z rodů Haemanthus, Brunsvigia, Crossyne (všechny Amaryllidaceae) a Colchicum (Colchicaceae); podobně postavené listy mají i některé druhy rodu Lachenalia (Asparagaceae).
Massonia pustulata
Massonia pustulata
Massonia pustulata
Massonia pustulata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 14. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai, rezervace Grootbos).