MATRICARIA CHAMOMILLA L. – heřmánek pravý / rumanček pravý

Syn.: Chamomilla chamomilla (L.) Rydb., nom. illeg., Chamomilla officinalis K. Koch, Chamomilla recutita (L.) Rauschert, Chrysanthemum chamomilla (L.) Bernh., Matricaria recutita L.
Česká jména: heřmánek (Koniáš 1704), heřmánek pravý (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Matricaria chamomilla

Rozšíření: Souvislý výskyt sahá od Portugalska a Velké Británie přes střední a jižní Evropu, střední a jižní část Skandinávie do Povolží a na Kavkaz. Izolovaně v Irsku, severní Skandinávii, severní Africe, Malé Asii, Střední Asii, v mírném pásu až na Dálný východ. Zavlečen do Makaronésie, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland.
V Česku roste především v teplejších oblastech celého území.

Ekologie: Tento druh heřmánku roste na polích, úhorech, rumištích, okrajích cest a slaniscích. Upřednostňuje písčité a mírně kyselé půdy. Kvete od května do září.

Popis: Jednoletá až dvouletá, 10–50 cm vysoká, aromatická bylina. Lodyha vystoupavá až přímá, větvená, lysá nebo pod úbory řídce chlupatá. Listy střídavé, přisedlé, v obrysu úzce obvejčité až eliptické, 3–7 cm dlouhé, 2–3× zpeřené s čárkovitými úkrojky. Úbory, které mají 10–25 mm v průměru tvoří řídce vrcholičnatá květenství. Zákrovní listeny světle zelené, podlouhlé, na vrcholu tupé, s širokým suchomázdřitým lemem. Lůžko kuželovité, duté. Jazykovité květy bílé, trubkovité květy pěticípé, zlatožluté. Plodem je nažka.

Využití: Léčivá rostlina, obsahuje chamazulénové silice, sekviterpeny, polyacetylénové sloučeniny, flavonové glykosidy a další. Sbírají se úbory které se používají do čajů, koupelí nebo v kosmetice. Působí proti křečím, protizánětlivě a zvyšuje pocení.

Matricaria chamomillaMatricaria chamomilla
Matricaria chamomilla

Fotografováno dne 6. 6. 2004 (Česko, Praha-Písnice).