Bernard McMahon se narodil v roce 1775 v Irsku, zemřel dne 16. 9. 1816 ve Philadelphii. Americký zahradník a sběratel rostlin.

V době jeho života byla v Irsku nestabilní politická situace, spory mezi Iry a Angličany v roce 1798 vyvrcholily povstáním. McMahon odešel v roce 1796 do Philadelphie v USA, kde si založil semenářství a školku. Začal sbírat americké rostliny a jejich semena posílal do Evropy.
Vydával první katalog zahradních rostlin (A catalogue of garden grass, herb, flower, tree and shrub-seeds, flower roots) v USA. Katalog nejdříve obsahoval asi 720 druhů a variet, v roce 1804 asi 1000 taxonů. Při zpracování katalogu čerpal z anglických prací. V roce 1809 založil botanickou zahradu. Jeho práce si cenil i americký prezident Thomas Jefferson, který se zajímal o zahradnictví, architekturu, archeologii, paleontologii. Na prezidentův podnět se vydala k pobřeží Tichého oceánu expedice vedená Lewisem a Clarkem (1803–1806), která se měla zajímat o přírodní podmínky území, botaniku, geologii a indiánské kmeny hlavně v oblasti řeky Missouri, především s možnostmi expanze bílých osadníků na západ. McMahon se pravděpodobně podílel na plánování Lewisovy a Clarkovy expedice. Později působil jako kurátor sbírky rostlin z této expedice a rozesílal semena získaná při expedici. V roce 1806 publikoval encyklopedickou práci The American Gardener´s Calendar. Ještě v roce 1857 vyšlo 11. revidované vydání této práce.

Na jeho počest botanik Thomas Nuttall pojmenoval v roce 1816 rod Mahonia Nutt., mahónie, Berberidaceae; druhové jméno např. Coleus mahonii.
Mahonia aquifolium