Sophia Charlotte of Mecklenburg-Strelitz, vévodkyně, narozena 19. května 1744 v Mirow, Německo, zemřela 17. listopadu 1818 v Dutch House (dnes Kew Palace) na předměstí Londýna. Aristokratka, mecenáška umělců i zahradníků.

Byla nejmladší dcerou vévody Charlese Louise Fredericka z Mecklenburg-Strelitz, ve věku 17 let byla vybrána jako nevěsta pro anglického krále Jiřího III. Svatba se konala 8. 9. 1761, korunovace 22. 9. 1761. Měla 15 dětí, z nich 13 se dožilo dospělosti.
Byla patronkou umělců, znala např. Johanna Christiana Bacha (učil ji hudbě) a Wolfganga Amadea Mozarta (v osmi letech jí věnoval svůj opus 3). Byla vzdělaná amatérská botanička, pomáhala vybudovat Kew Gardens. Velmi si cenila vzdělání žen. Dopisovala si s Marií Antoinettou, měly podobné hudební a umělecké zájmy. Král Jiří III. byl od roku 1811 vážně nemocen, projevila se u něj duševní choroba, byl svěřen do péče své ženy. Předpokládá se, že trpěl porfyrií. Jeho chování bylo nevyzpytatelné a občas se choval násilně. Jejich syn George převzal vládu jako princ regent.

Na její počest byla pojmenována jihoafrická rostlina Strelitzia Ait., strelície, Strelitziaceae.
Strelitzia reginae