Syn.: Gyromia acuminata Raf., Gyromia cuneata Raf., Gyromia virginica (Christm.) Nutt., Gyromia virginica var. picta Nutt., Medeola verticillifolia Stokes, Medeola virginica Christm.
Česká jména: kruticha okurková (Presl 1846)
Čeleď: Convallariaceae Horaninow – konvalinkovité; Liliaceae Juss. – liliovité
Medeola virginiana
Rozšíření:: Severoamerický druh vyskytující se ve východní části kontinentu, areál se táhne od kanadského Ontaria a Quebecu přes Minnesotu a Novou Anglii až do Louisiany a na sever Floridy.
Ekologie: Roste ve vlhkých i suchých lesích, na stanovištích polostinných a na půdách živinami bohatých, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 1600 m. Kvete v pozdním jaru a začátkem léta.
Medeola virginiana

Medeola virginiana

Popis: Vytrvalá bylina, 20–90 cm vysoká, s oddenkem 3–10 cm dlouhým a asi 1 cm tlustým. Lodyha je přímá, zelená, v průřezu okrouhlá, nevětvená, s 1–2 přesleny listů, nekvetoucí rostliny mají přeslen jen jediný. Listy jsou přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, ve spodním přeslenu je jich 5–10, jejich čepele jsou eliptické až obvejčité, 6–16 cm dlouhé a 1,5–5 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, se 3–5 vyniklými žilkami; listy horního přeslenu u kvetoucích rostlin po 3–5, jsou 2,5–5 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké. Květenství je terminální, 3–9květé, květy jsou přisedlé na stopkaté, obvykle nicí, dosahují zhruba 16 mm v průměru, okvětních lístků je 6, jsou žlutozelené, nazpět zahnuté; tyčinek je 6, blizny jsou 3, červenohnědé až modročerné, výrazně zahnuté. Plodem je kulovitá bobule, tmavě purpurová až modročerná, dosahující 6–10 mm v průměru.
Ohrožení a ochrana: V amerických státech Florida a Illinois je tento druh řazen k ohroženým.
Využití: Oddenek rostliny je jedlý, chutí připomíná okurku.
Poznámka: Rod Medeola je monotypický.
Medeola virginianaMedeola virginiana
Medeola virginiana
Fotografováno dne 4. 10. 2015 (USA, Massachusetts, Worcester). Fotografii kvetoucí rostliny pořídil Arthur Haines, New England Wild Flower Society.