Syn.: Melastoma affine D. Don, Melastoma candidum D. Don, Melastoma cavaleriei H. Lév. et Vaniot, Melastoma esquirolii H. Lév., Melastoma malabathricum var. normale (D. Don) R. C. Srivast., Melastoma malabathricum subsp. normale (D. Don) K. Mey., Melastoma normale D. Don, Melastoma polyanthum Blum
Česká jména: odule malabarská (Presl 1846), odula (Mareček 1997)
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Melastoma malabathricum
Rozšíření: Druh pochází z jihovýchodní Asie. Rozšířen od Himálaje přes jižní Asii (Kambodža, Indie, Japonsko, Laos, Malajsie, Barma, Nepál, Filipíny, Thajsko, Vietnam, jižní Čína) a Indonésii po Vanuatu a Fidži a sever a severovýchod Austrálie.
Ekologie: Řídké tropické a subtropické lesy, okraje lesů a cest, křoviny, travnaté plochy, úhory a oblasti narušené lidskou činností, v nadmořské výšce 100–2800 m.
Melastoma malabathricum
Popis: Bohatě větvený vzpřímený keř, 0,5–3 m vysoký, výjimečně až 5 m vysoký strom. Výhony čtyřhranné, hustě pokryté výraznými šupinami. Listy vstřícné, řapíky 0,5–2 cm dlouhé, čepele vejčitě elipsovité až kopinaté, celokrajné, tuhé, krátce chlupaté, se zaoblenou bází, na vrcholu zašpičatělé, 4–14 cm dlouhé, 2–6,5 cm široké, výrazně podélně žilkované. Terminální chocholičnaté květenství je 3–7květé. Květy o průměru 3,5–7 cm, stopka 2–10 mm dlouhá, štětinatá, kalichy s kopinatými cípy šupinatě štětinaté. Korunních lístků zpravidla 5, okrouhlých, světle červeně fialových, 10 tyčinek, z toho 5 delších zakřivených, s dvojklaným přívěskem ve střední části a s fialovými prašníky, 5 je kratších, rovných, žlutých. Semeník polospodní, na vrcholu s kruhem štětin. Kvete v únoru až srpnu. Plody jsou číšovitě kulovité, o průměru 6–15 mm, masité, hustě šupinatě štětinaté, ve zralosti purpurové s modročernou dužninou, jedlé.
Využití: V Malajsii se odule pěstuje v keřovém patru kaučukových plantáží. Její mladé plody a listy se konzumují jako zelenina, kořeny a listy se používají v tradiční medicíně. Plody barví ústa a jazyk temně modře, na tuto vlastnost odkazuje i jméno rodu: z řeckého melas – černý a stoma – ústa. Plody se proto využívají k barvení bavlněných látek.
Poznámka: I když místní národní jména často odkazují na podobnost s rodem Rhododendron (Singapur Rhododendron, Indian Rhododendron), není s ním příbuzný. Patří k odlišné čeledi odulovitých (Melastomataceae), do které je zahrnuto na 200 rodů a 4500 druhů tropických rostlin.
Melastoma malabathricum
Melastoma malabathricum
Melastoma malabathricum
Melastoma malabathricum
Fotografováno dne 22. 3. 2011 (Vietnam, Dalatská vysočina).