Austrálie, Victoria, Melbourne, Royal Botanic Gardens

Královské botanické zahrady v australském městě Melbourne (stát Victoria) byly založeny v roce 1846. První z nich, kterou vám právě představujeme, se nachází na jižním břehu řeky Yarra a má rozlohu 38 hektarů.

Royal Botanic Gardens Melbourne

Royal Botanic Gardens Melbourne

V roce 1857 byl jmenován ředitelem zahrady původem německý botanik Ferdinand von Mueller, který zde založil vědecké centrum a národní herbář státu Victoria, v němž jsou shromážděny sběry rostlin, hub a řas nejen z Austrálie, ale vlastně ze všech koutů světa. V dnešní době je zde uloženo přes milion herbářových položek. Jeho nástupce William Guilfoyle se věnoval především samotné architektuře zahrady.
V současnosti zde roste na 51 tisíc exemplářů rostlin ve 12 tisících druzích. Zahrada je vyhledávaným turistickým centrem, procházky kolem Ornamental Lake přinášejí radost nejen obyvatelům Melbourne, ale i návštěvníkům z celého světa.
Zahradě patří i rozsáhlá vědecká knihovna, je také centrem výzkumu izolovaných přírodních stanovišť uvnitř urbanizovaných center.
Sbírky zahrady jsou rozčleněny do několika částí. Cennou je zahrada blahočetů (Araucariaceae), z nichž zde najdeme například druhy Araucaria bidwillii, Araucaria cunninghamii, Araucaria heterophylla, ale i známou damaroň jižní (Agathis australis).

Royal Botanic Gardens Melbourne

Část zahrady zvaná Australian Forest Walk zahrnuje druhy lesních rostlin jižní Austrálie, pozoruhodná je také California Garden s rostlinami jihozápadního pobřeží USA, které je klimaticky velmi podobné podmínkám australského státu Victoria. Kalifornské rostliny se proto v této části Austrálie často pěstují také.
V zahradě najdeme i oblíbené kaktusy, sukulenty a bromélie, významnou je zdejší sbírka kamélií, jichž se zde pěstuje přes 500 druhů. Rozsáhlá je také sbírka okrasných kalin (Viburnum), nechybí ani rosarium. Původní australské cykasy jsou v zahradě reprezentovány 80 druhy, nescházejí samozřejmě ani snad nejznámější australské dřeviny eukalypty. Zahrada představuje také řadu původních stromovitých kapradin (např. rodu Cyathea).

Royal Botanic Gardens Melbourne

Royal Botanic Gardens Melbourne

Unikátní je zdejší kolekce rostlin Nové Kaledonie. Toto rozlohou nevelké francouzské souostroví v Tichém oceánu je vlastně pozůstatkem prakontinentu Gondwana, je to tedy území mnohem starší, než většina jiných tichomořských ostrovů. Tamní flóra je v mnoha ohledech velmi ojedinělá, je zde i neobyčejně vysoký podíl endemických druhů, který dosahuje naprosto neuvěřitelných 91 %, přičemž zde najdeme i 5 endemických čeledí. Pro Evropana i Australana je jistě zcela jedinečným zážitkem vidět v zahradě značný počet druhů rostlin z této oblasti.
Nepochybně zajímavá je i sbírka rostlin Nového Zélandu, vždyť ze všech rostlin tohoto souostroví je zhruba 85 procent také endemických.
Další exotikou je zdejší čínská zahrada. Východoasijské rostliny se v Melbourne pěstují již více než 150 let, v poslední době však navázala zahrada četné styky s čínskými botanickými zahradami (Peking, Šang-chaj, Kuang-čou), a tak se jejich počet ještě značně zvýšil.

Royal Botanic Gardens Melbourne

Krásné prostředí nabízejí zdejší vodní zahrady, avšak nechybí zde ani druhy oblastí výrazně suchých. Kromě druhů australských polopouští jsou zde zastoupeny i rostliny aridních oblastí jižní Evropy, severní Afriky i Makaronésie.
V jihoaustralském Melbourne mají samozřejmě i skleníky, jsou v nich pro změnu umístěny expozice druhů rostlin tropických pralesů.

Royal Botanic Gardens Melbourne

Stránky zahrady: Royal Botanic Gardens Melbourne
Fotografie: © Royal Botanic Gardens Melbourne, Birdwood Avenue, South Yarra, Victoria, Australia.