Syn.: Melianthus comosus Vahl, Melianthus dregeanus var. insignis (Kuntze) Phill. et Hofmeyer, Melianthus insignis Kuntze
Česká jména: medokvět (Presl 1846)
Čeleď: Melianthaceae Link – medokvětovité
Melianthus dregeanus subsp. insignis
Rozšíření: Roste v Namibii a v Jihoafrické republice, kde roste v provinciích Northern, Western a Eastern Cape, snad i v provinciích North West, Gauteng a Mpumalanga. Druhotný výskyt byl zaznamenán také jihovýchodní Austrálii. Nominátní poddruh Melianthus dregeanus subsp. dregeanus roste v jihovýchodní části Jihoafrické republiky.
Ekologie: Vyskytuje se v semiaridním klimatu, kde provází koryta periodických toků a kamenité rokliny, vzácněji roste i podél komunikací.
Melianthus dregeanus subsp. insignis
Popis: Bohatě větvený aromatický keř se silnými větvemi, dorůstající výšky 2 m. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, lístky jsou podlouhlé, pilovité, se zpeřenou žilnatinou, na svrchní straně tmavozelené, jemně chlupaté, na rubu hustě šedě přitiskle pýřité. Souměrné čtyřčetné květy vyrůstají v nicích hroznech v úžlabí listů, v každém nodu vyrůstá jediný květ; kališní lístky jsou nestejné, volné, výrazně žilkované, zelenavé nebo často načervenalé, na bázi jednoho z kališních lístků je vakovitá ostruha; korunní lístky jsou nestejné, volné, nehetnaté, tmavě červenooranžové; tyčinky jsou 4; gyneceum tvoří 4 srostlé plodolisty se svrchním semeníkem. Plody jsou tobolky, semena obsahují hojný endosperm.
Ohrožení a ochrana: V červeném seznamu Jihoafrické republiky se tento druh hodnotí jako vyžadující pozornost (least concern).
Poznámka: Rostliny jsou jedovaté a nejsou dobytkem spásány; pokud je spaseno jmelí, kterými jsou tyto keře občas napadeny, hrozí zvířatům uhynutí.
Melianthus dregeanus subsp. insignis
Melianthus dregeanus subsp. insignis
Melianthus dregeanus subsp. insignis
Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Klein Karoo: mezi městečky Uniondale a De Rust).