MELICA PICTA K. Koch – strdivka zbarvená / mednička zafarbená

Syn.: Melica nutans var. picta (K. Koch) Griseb., Melica viridiflora Czern., nom. inval.
Česká jména: strdivka pestrá (Domin et Podpěra 1928), strdivka zbarvená (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: mednička sfarbená (Dostál 1950), mednička zafarbená (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Melica picta

Rozšíření: Druh roste převážně ve střední a východní Evropě. Nejzápadněji v Německu, České republice a Rakousku, přes Polsko na sever po Finsko, na jihu v Chorvatsku, Itálii, Řecku a přes Ukrajinu, Turecko a evropskou část Ruska na východ po Arménii a Gruzii. U nás dosti vzácně s dvěma oddělenými arelami v nejteplejších oblastech. Výskyt v Čechách je omezen na Prahu a okolí, Český kras, Křivoklátsko a České středohoří, velmi roztroušeně v Polabí a mezi Táborem a Strakonicemi. Na Moravě zejména v Bílých Karpatech, Pavlovských vrších a jednotlivé lokality i jinde.

Ekologie: Roste v listnatých lesích a hájích, převážně v teplomilných doubravách a suťových lesích a křovinách od nížin po pahorkatinu. Kvete v květnu a červnu.

Melica picta

Popis: Vytrvalá, našedle zelená, 30–60 cm vysoká, trsnatá tráva s dlouze plazivým oddenkem bez výběžků. Stébla tenká, téměř přímá, pochvy dolních listů nafialovělé, čepele i na rubu drsné, ploché, 3–4 mm široké, jazýček 1,0–2,5 mm dlouhý. Řídké květenství tvořené nicími vejčitými klásky, plevy zdéli nejbližší pluchy, zelené, se špinavě fialovými pruhy.

Záměny: Od podobné strdivky nicí (Melica nutans), se kterou často roste společně, se liší až 2,5 mm dlouhým jazýčkem. Rostliny jsou navíc šedozelené a hustě trsnaté.

Ohrožení a ochrana: Strdivka zbarvená je ohroženým druhem ČR (C3), zákonem však chráněna není.

Melica pictaMelica picta
Melica pictaMelica picta
Melica picta

Fotografováno dne 10. 5. 2012 (Česko, Praha).