Syn.: Memecylon cyanocarpum C. Y. Wu ex C. Chen, Memecylon floribundum Blume
Česká jména: šafránovec (Presl 1846)
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Memecylon caeruleum
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, kde roste v horských oblastech jižní Číny (Hainan, Yunnan a jihovýchodní Tibet), Vietnamu, Kambodže, Thajska a Malajsie. Druhotně se rozšířil na Seychelských ostrovech.
Ekologie: V domovině provází podrost v lesních porostech na stinných a pohostinných místech, ale snáší i plně osluněná stanoviště. Vyžaduje tropické, stabilní, relativně vlhké klima.
Memecylon caeruleum
Popis: Keř až stromek dorůstající výšky 3–6(–12) m, často jen chudě větvený, větve jsou oblé a lysé. Listy jsou vstřícné, kratičce řapíkaté až téměř přisedlé, lysé; čepel je podlouhlá až kopinatá, 8–11(–16) cm dlouhá a 3,5–6(–7,5) cm široká, kožovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, tupá nebo uťatá. Květenství je téměř přisedlý, často shloučený úžlabní vrcholík; květy jsou oboupohlavné, čtyřčetné, mají zřetelnou češuli; kališní cípy jsou nepatrné; korunní lístky jsou asi 2 mm dlouhé, bělavé nebo zelenavé, na bázi s modrou skvrnou, někdy téměř celé modré; 8 tyčinek je modrých, jsou o něco delší než koruna; češule je vejcovitá, 1,5–3 mm dlouhá, často růžová, skrývá spodní semeník. Plody jsou obvejcovité, 1–1,5 cm dlouhé bobule, za zralosti purpurové až téměř černé.
Memecylon caeruleumMemecylon caeruleum
Memecylon caeruleum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 5. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: národní park Morne Seychellois, Danzilles).