Syn.: Eriocaulon madagascariense Pourr., Eriocaulon pubescens Lam.
Čeleď: Eriocaulaceae Martinov
Mesanthemum pubescens
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste ve východní části ostrova v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Toamasina a Toliara. Do rodu Mesanthemum se řadí asi 17 druhů, z nich 15 roste v tropických částech afrického kontinentu a 2 na Madagaskaru.
Ekologie: Roste na vlhkých až bažinatých místech až do nadmořské výšky 1500 m.
Mesanthemum pubescens
Popis: Vytrvalá trsnatá trávovitá jednodomá bylina, vysoká 20–35 cm. Listy jsou přízemní, pásovité, 18–21 cm dlouhé a 0,7–1,1 cm široké, na obou stranách jemně pýřité. Na vrcholku trojhranného stvolu se nachází jediné strboulovité květenství až 1,1 cm široké; strboul podpírají vejčité, žlutavé, lysé zákrovní listeny, které jsou uspořádány ve více řadách a nedosahují k okrajům květenství; listeny na lůžku strboulu jsou nitkovité, na vrcholu kyjovité, bílé; samčí květy mají 3 volné kališní lístky, koruna je zvonkovitá, s 3 cípy, tyčinek je 6; samičí květy mají kopisťovité kališní lístky, koruna je volná, trojčetná, semeník je trojpouzdrý, svrchní. Plodem je tobolka.
Poznámka: Čeleď Eriocaulaceae představuje jednoděložné rostliny poněkud příbuzné travám, náleží do řádu Poales. Je překvapivě početná: dnes je známo 1150–1200 druhů v 10 rodech. Jsou vlhkomilné a rostou v tropech a subtropech, do mírného pásma přesahují pouze v oblastech s vysoce oceanickým klimatem.
Mesanthemum pubescens
Mesanthemum pubescens
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 30. 10. 2014 (Madagaskar, NP Ranomafana).