Syn.: Erythropogon umbellatum DC., Gnaphalium muricatum L., Gnaphalium saturejaefolium Moench, Gnaphalium umbellatum Schrank, Metalasia ericoides Sieber ex DC., Metalasia umbellata Cass.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Metalasia muricata
Rozšíření: Areál druhu se rozkládá v provincii Western Cape, přesahuje i do provincie Eastern Cape. Část starších údajů, především z dalších území na severovýchod a z vyšších poloh, se zřejmě vztahuje k příbuzným druhům.
Ekologie: Provází zazemněné křovinaté písčiny a písčité svahy nad pobřežím, vystupuje do nadmořské výšky 300 m.
Metalasia muricata
Popis: Rostlina charakteru erikoidního keře, vysoká 0,5–3 m; výhony jsou přímé, dřevnaté, hustě olistěné, větvené zpravidla jen v horní části, zejména v mládí šedobíle plstnaté. Listy jsou střídavé, přímo odstálé, jehlicovité, 6–18 mm dlouhé, podvinuté, na vrcholu zahnuté a ostře špičaté, tmavozelené, na rubu šedě vlnaté. Úbory tvoří dosti husté chocholičnaté květenství o průměru až 6 cm; zákrov je válcovitý, 4–6řadý, vnější zákrovní listeny jsou podlouhlé, vnitřní až čárkovité a s kýlem, nahnědlé; paprsek chybí, květů terče je 3–8, oboupohlavných, trubkovitých až úzce zvonkovitých, bílých, na vrcholu s 5 cípy. Nažky jsou elipsoidní, rýhované, lysé; chmýr je jednořadý, z drsných chloupků na konci ztloustlých.
Poznámka: Jihoafrický rod, dnes se rozlišuje více než 50 velmi podobných druhů, převážně rozšířených v květenné říši Capensis a jen o málo přesahujících její hranice.
Metalasia muricata
Metalasia muricata
Metalasia muricata
Metalasia muricata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 14. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai-De Kelders a Table Mountain National Park, Eastern Fort).