Syn.: Micromeria polioides Webb et Berthel., Satureja polioides (Webb et Berthel.) Briq., Satureja tenuis Link
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Micromeria tenuis
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se jen na ostrově Gran Canaria. Rozlišují se zde dva poddruhy, kromě nominátního je to ještě Micromeria tenuis subsp. linkii.
Ekologie: Roste na suchých skalnatých a kamenitých stanovištích, ve skalnatých roklích, téměř od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete v květnu a červnu.
Micromeria tenuis
Popis: Stálezelený nebo částečně opadavý polokeř s větvemi vystoupavými až přímými, až 30(–60) cm dlouhými, červeně naběhlými, chlupatými. Listy jsou čárkovité, až 12 mm dlouhé a zhruba 1 mm široké, na okraji podvinuté, šedozelené. Květenství na stopkách 5–10 mm dlouhých vyrůstají z paždí listů; kalich je trubkovitý, chlupatý, cípy jsou čárkovité až úzce kopinaté, nestejně dlouhé; koruna je 5–6 mm dlouhá, dvoupyská, obvykle bílá, horní pysk je dvoulaločný, dolní trojlaločný. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Na Kanárských ostrovech se v rodě Micromeria rozlišuje 23 taxonů, všechny jsou endemické. K nejvzácnějším patří Micromeria glomerata z pouze malého území na severovýchodě Tenerife, jen o málo častější jsou také Micromeria leucantha a M. pineolens ze západu ostrova Gran Canaria.
Micromeria tenuis
Micromeria tenuisMicromeria tenuis
Micromeria tenuis
Fotografováno dne 10. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, La Playa del Cura).