Syn.: Micromeria thymoides (Sol. ex Lowe) Webb et Berthel., Micromeria thymoides subsp. cacuminicolae (P. Pérez) Rivas Mart., Micromeria varia var. cacuminicolae P. Pérez, Satureja ericifolia subsp. thymoides (Sol. ex Lowe) R. H. Willemse, Satureja graeca var. thymoides (De Not.) Briq., Satureja thymoides Sol. ex Lowe, Satureja varia var. cacuminicolae (P. Pérez) A. Hansen et Sunding, Satureja varia subsp. thymoides (Sol. ex Lowe) A. Hansen et Sunding
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Micromeria varia subsp. thymoides

Micromeria varia subsp. thymoides

Rozšíření: Druh Micromeria varia je endemitem Makaronésie, několik jeho poddruhů je endemických na Kanárských ostrovech, tento poddruh je zase endemitem Madeiry.
Ekologie: Na Madeiře se rozlišují dvě variety tohoto poddruhu: var. thymoides dorůstá výšky až 35 cm, roste hojně na skalách od pobřeží až do hor (zhruba do výšky 1000 m n. m.), také na ostrovech Porto Santo a Desertas. Var. cacuminicolae (na našich snímcích) dorůstá jen do 20 cm výšky a roste vzácně pouze na skalách a sutích ve vyšších polohách horského masivu v centrální části ostrova. Kvete od dubna do října.
Popis: Vytrvalý polokeř, výrazně aromatický. Lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, bohatě větvené, 4hranné, listy jsou vstřícné, kopinaté, celokrajné, podvinuté, až 15 mm dlouhé, lysé až chlupaté, Květy jsou 2pyské, vyrůstají v koncových lichoklasech, koruna je růžová až fialová, dosahuje až 6 mm v průměru. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: V kultuře se tento taxon neobjevuje.
Micromeria varia subsp. thymoides
Micromeria varia subsp. thymoides
Fotografováno dne 1. 7. 2005 (Portugalsko, Madeira, okolí Pico do Arieiro).