MIMOSA PUDICA L. – citlivka stydlivá

Syn.: Mimosa hispidula Kunth
Česká jména: citlivka stydlivá (Presl 1846), mimóza, citlivka (Mareček 1997)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Mimosa pudica

Rozšíření: Původem z Jižní a Střední Ameriky, poprvé popsána z Brazílie, původní v území od Brazílie na jihu (Parana, Santa Catarina) po Mexiko na severu. Populární jako okrasná rostlina, v tropických zemích snadno zplaňuje, stala se pantropickým plevelem. Známé rozšíření: Austrálie, Papua-Nová Guinea, Mikronésie, Melanésie, Polynésie, Japonsko, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan, Čína, Indočína, Indonésie, Thajsko, Indie, Srí Lanka, Maledivy, Maskarény, Seychely, Guinea, Nigérie. Je považována za invazivní v Tanzánii, jižní a jihovýchodní Asii a na mnoha tichomořských ostrovech.

Ekologie: Roste v tropických zemích na půdách s nízkou koncentrací živin, v podrostu řídkých lesů, v zemědělských oblastech na polích, plantážích, pastvinách, v sadech, kolem cest, na ruderálních stanovištích, od pobřeží po nadmořské výšky 1300 m, v oblastech s ročními srážkami kolem 1000 mm až více než 2000 mm. Může vytvořit husté porosty zabraňující růstu jiných rostlin.

Mimosa pudica

Popis: Jednoletá nebo i vytrvalá, více nebo méně poléhavá liána. Dřevnatějící lodyhy jsou bohatě větvené, ostnité, mohou být dlouhé až 2 m, rostlina dosahuje obvykle výšky 15–45 cm, ale může vytvořit houštinu až 1 m vysokou. Mladé výhony jsou červenohnědé, zpravidla vzpřímené, později polehávají. Listy dvojnásobně zpeřené, často načervenalé, s 12–25 páry čárkovitých zašpičatělých lístků, srstnatých, 9–12 mm dlouhých, 1,5 mm širokých. Lístky se při dotyku, změně teploty nebo intenzity osvětlení (na noc) složí k řapíkům, svěsí se i stonek, po odeznění podnětu se lístky znovu rozloží. Citlivost se snižuje se stářím rostliny a na chladném, přemokřeném stanovišti nebo při vysokých teplotách. Květy v axiálních kulovitých hlávkách o průměru 1 cm, na stopkách až 2,5 cm dlouhých, růžovou barvu hlávek způsobují dlouhé tyčinky s růžově zbarvenými nitkami, jednotlivé kvítky mají drobné červené okvětní lístky viditelné při bližším pohledu. Plodem je na okraji krátce ostnitý plochý lusk téměř 2 cm dlouhý, prohlubněmi rozdělený na 2–5 segmentů, semena okrouhlá, hnědá, o průměru asi 2,5 mm.

Mimosa pudica
Mimosa pudicaMimosa pudica

Využití: Oblíbená okrasná rostlina zajímavá svou schopností složit listy při dotyku nebo změně teploty. Je používána pro rekultivaci erodovaných půd nebo jako půdopokryvná rostlina. V mírném pásmu je pěstována jako jedno až dvouletá pokojová rostlina.
Je součástí tradiční medicíny v jihovýchodní Asii. Extrakty působí jako mírné diuretikum, mají antidepresivní účinky, snižují nadměrné menstruační krvácení. Extrakt z kořenů je silné dávidlo. Rostlina obsahuje alkaloid mimosine (leucenol).

Mimosa pudica

Fotografováno ve dnech 21. 3. 2011 (Vietnam, Cu Chi) a 23. 3. 2011 (Vietnam, Dalatská vysočina).