Syn.: Mimulus lewisii Pursh
Čeleď: Phrymaceae Schauer; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Erythranthe lewisii
Rozšíření: Pochází z pacifické části Severní Ameriky, kde se vyskytuje od Aljašky až po severní Kalifornii, na východ zasahuje do jihozápadní části provincie Alberta a v USA do státu Colorado.
Ekologie: Vytváří porosty podél potůčků a na prameništích, zejména na návětrných svazích hor, vystupuje až do nadmořské výšky 2400 m. Květy opylují především čmeláci.
Erythranthe lewisii
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 0,3–1 m, celá měkce lepkavě chlupatá; oddenek je vodorovný, silný, větvený; lodyhy jsou přímé, větvené. Listy jsou vstřícné, přisedlé, vejčité, podlouhlé až kopinaté, 3–7 cm dlouhé, na samotné bázi srdčité, na okraji oddáleně nepravidelně zubaté až celokrajné, na vrcholu tupé, od báze dlanitě 3–5žilné. Květy vyrůstají v úžlabí horních listů; květní stopky jsou 3–10 cm dlouhé; květy jsou souměrné, 5četné; kalich je úzce zvonkovitý, 1,5–3 cm dlouhý, 5zubý, žláznatě chlupatý; koruna je trubkovitá, dvoupyská, 3–5,5 cm dlouhá, růžovofialová až červená, v ústí s žlutými, červeně tečkovanými proužky, uvnitř s dlouhými odstálými chlupy, horní pysk je dvoulaločný, dolní trojlaločný, laloky jsou asi 1,5 cm dlouhé; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plodem je elipsoidní, 1,3–1,6 cm dlouhá, zašpičatělá tobolka; semena jsou velmi drobná, početná.
Poznámka: Dříve býval řazen k rodu Mimulus.
Erythranthe lewisii
Erythranthe lewisii
Erythranthe lewisii
Erythranthe lewisii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes NP, Rowe Creek).