Letošní Mistrovství světa v určování rostlin, které se koná už tradičně v německém Blumenthalu, skončilo bez obvyklého vyhlašování vítězů. Všichni soutěžící i porotci totiž museli být ještě před závěrečným ceremoniálem převezeni záchrannou službou do nemocnice.

Vše způsobila britská reprezentantka Lori Smithová, která nevěřila, že by snad jedním ze soutěžních exemplářů mohl být prudce jedovatý rozpuk jízlivý (Cicuta virosa), po celou dobu soutěžního klání porotě i kolegům závodníkům tvrdila, že se vlastně jedná jen o neškodnou planou mrkev (Daucus carota). Aby všem dokázala svou pravdu, vyrobila tajně z oné rostliny pomazánku, kterou natřela na obložené chlebíčky, jež se podávaly ke svačině.

Byla nám podezřelá už od začátku, řekl našemu zpravodaji americký závodník Erjik Clacson, neustále chtěla určovat rostliny jen podle vůně, tvrdila například, že česnek (Allium) lze od kalokvětu (Agapanthus) objektivně rozlišit pouze podle charakteristického česnekového odéru. Že její svérázné determinační praktiky budou mít tak tragickou dohru, však nečekal nikdo z nás, dodal ještě Clacson.

Sedmdesát soutěžících a dvanáct porotců již bylo naštěstí z nemocnice propuštěno, devět postižených však zde stále zůstává, tři z nich jsou ve velmi vážném stavu. Smithová byla vzata do vazby, při zatýkání vykřikovala, že všechny klidně sama vyléčí svou česnekovou tinkturou.

Garlicová