MONILINIA FRUCTIGENA Honey – kloubnatička ovocná / monília malvicová

Syn.: Monilia fructigena Schumach., Sclerotinia fructigena (J. Schröt.) Norton, Sclerotinia fructigena Aderh., Stromatinia fructigena (J. Schröt.) Boud. – hlízenka ovocná
Čeleď: Sclerotiniaceae Whetzel – hlízenkovité
Monilinia fructigena
Rozšíření: Mírný až tropický pás.
Ekologie: Kloubnatička obecná se vyskytuje ve volné přírodě od června do listopadu, na uskladněném ovoci pak po celý rok. Šíří se výtrusy – konidiemi, které jsou přenášeny vzduchem, ale také pomocí hmyzu (zejména vos a much), který poškozuje pokožku zrajících malvic, čímž umožňuje invazi houby do tkáně plodu. Do jisté míry lze uvažovat o symbióze, jelikož houba nekrotizuje tkáně, které jsou pak měkké a snadněji konzumovatelné.
Popis: Ze spór, které napadnou zrající nebo zralý plod malvic (hlavně jablka a hrušky), vyrůstají na povrchu plodů na vodnaté, nekrotické tkáni chomáčkovité shluky konidiofor, které vytvářejí kruhovité formace kolem místa napadení. Jak se houba v ovoci šíří, tak se vytváří kruhy o stále větším průměru, což pak vizuálně připomíná terč. Pokožka plodu pod konidiofory je zprvu okrová, postupně pak hnědne, až úplně zčerná a tkáně se zbortí. Bílé mikroskopické konidie jsou v průběhu vývoje roznášeny větrem, deštěm i hmyzem na další plody v okolí.
Záměny: Kloubnatička napadá jak malvice, tak peckoviny, příznaky jsou stejné, rozdíly jsou na mikroskopické bázi, kromě Monilinia fructigena se podobně projevuje také Monilinia laxa a řada dalších.
Poznámka: Významný druh v ovocnářství, představuje značné nebezpečí pro uskladněné ovoce, ale i plody zrající na stromech.
Monilinia fructigena
Fotografováno v září 2007 (Karlovarsko, Ostrov).