MONSTERA DISSECTA (Schott) Croat et Grayum

Syn.: Tornelia dissecta Schott
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Monstera dissecta

Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, rozšířený od Guatemaly a Belize až po Panamu a Kolumbii, zasahuje zřejmě až do amazonské části Brazílie.

Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích na kmenech stromů, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 700(–1150) m. Kvete od ledna do srpna.

Monstera dissecta

Popis: Epifytická liána, 1–4(–10) m dlouhá. Čepel juvenilních listů není přitlačená k podkladu, listy dospělých jedinců mají řapíky (4–)9–46 cm dlouhé, lysé, pochvaté, s nápadnými křídly, která dosahují skoro až k čepeli, ta je v obrysu vejčitá až eliptická, (8–)14–53 cm dlouhá a (3,7–)6–32 cm široká, na bázi široce klínovitá nebo zaokrouhlená, kožovitá, jen vzácně na ploše perforovaná, celokrajná nebo s 2–5(–7) laloky po každé straně a s 5–17 postranními žilkami na každé straně čepele. Květenství na stopce 8,5–25 cm dlouhé, toulec je (8,5–)9,5–15 cm dlouhý a 6–11(–15) cm široký, krémový, uvnitř bílý, palice je 5–16,5 cm dlouhá a 1–2,7 cm široká. Plody jsou bobule.

Poznámka: Rod Monstera je velmi dobře znám i v Evropě, především druh Monstera deliciosa je zde oblíbenou pokojovou rostlinou. Celý rod však zahrnuje na 50 druhů, které se vyskytují v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky, jen ve Střední Americe jich roste přes 30 druhů.

Monstera dissectaMonstera dissecta
Monstera dissecta
Monstera dissecta
Monstera dissecta
Monstera dissecta

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 3. 2014 (Kostarika, Cahuita).