Syn.: Coreopsis trilobata Vahl ex Klatt, nom. illeg., Eriocoma atriplicifolia (Pers.) Kuntze, Verbesina atriplicifolia Pers.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Montanoa atriplicifolia
Rozšíření: Středoamerický druh s areálem táhnoucím se od jihomexického poloostrova Yucatán přes Guatemalu a Belize až po Kostariku.
Ekologie: Roste v tropických lesích, lesních lemech a křovinách, objevuje se i kolem cest, častý je v nížinných oblastech, kde má mnohdy habitus liány, může však stoupat až do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Montanoa atriplicifolia
Popis: Keř až 3 m vysoký nebo liána až 15 m dlouhá. Listy jsou řapíkaté, tvarově dosti variabilní, kopinaté až vejčité, 4,5–14,5 cm dlouhé a 1,5–15 cm široké, na bázi zaokrouhlené až klínovité, po okraji vroubkované, občas i 3laločné, na líci jemně chlupaté, na rubu hustě žláznatě chlupaté. Úbory vyrůstají v chudých i bohatších chocholících, jejich stopky jsou 1,5–7,5 cm dlouhé, žláznatě chlupaté; v době květu dosahuje úbor průměru okolo 8 mm, v době plodu až 27 mm; zákrovních listenů je 5–6, vyrůstají v jediné řadě, jsou 4–5 mm dlouhé; plevky jsou až 2,2 mm dlouhé a 2 mm široké, kratší než trubkovitý květ, v době plodu se zvětšují, dorůstají až do délky 10–14 mm, jsou nažloutlé až nachové; jazykovitých květů je 8–15, ligula je 12–24 mm dlouhá, bílá, trubkovitých květů je 85–120, jsou asi 2 mm dlouhé, žluté. Plodem je nažka až 2,5 mm dlouhá.
Záměny: Středoamerických hvězdnicovitých statnějších keřů s bílými ligulami není mnoho. Kromě tohoto představovaného rodu je dobré si zapamatovat ještě například druhy Alloispermum integrifolium a Podachaenium eminens.
Poznámka: V současnosti je k rodu Montanoa započítáváno zhruba 50 druhů.
Montanoa atriplicifolia
Montanoa atriplicifolia
Montanoa atriplicifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 2. 2015 (Guatemala, El Remate).