Syn.: Gale californica (Cham.) Greene, Myrica californica Cham.
Čeleď: Myricaceae Kunth – voskovníkovité
Morella californica
Rozšíření: Druh pacifického pobřeží Severní Ameriky, areál se táhne od nejjihozápadnější části kanadské Britské Kolumbie přes americké státy Washington a Oregon až po kalifornské Los Angeles.
Ekologie: Roste na pobřežních písčitých dunách, rovněž v pobřežních jehličnatých lesích, mokřinách, na vlhkých loukách a podél vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Morella californica
Popis: Stálezelený jednodomý keř až menší strom, 2–10 m vysoký, s letorosty zelenými, později červenohnědými až načernalými, žláznatě chlupatými až olysalými. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, úzce eliptické až obkopinaté, 4–13 cm dlouhé a 0,7–3,1 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, skoro celokrajné nebo i pilovité, na vrcholu špičaté, na líci zelené, lesklé, na rubu světleji zelené, oboustranně žláznatě chlupaté. Květenství je složeno z velmi drobných bezobalných květů oboupohlavných, samčích i samičích, všechny mohou růst v jediném jehnědovitém květenství, samčí jehnědy jsou 0,6–1,7(–2,5) cm dlouhé, oboupohlavné jehnědy jsou 0,6–1,9(–3) cm dlouhé; v samčím květu je 3–12(–22) tyčinek, jejich nitky jsou srostlé do tyčinkového sloupku, listen u každého samčího květu je kratší než tyčinkový sloupek, samičí a oboupohlavné květy mají listeny i za plodu vytrvávající, oboupohlavné mají 1–5 volných tyčinek. Plody jsou kulovité až elipsoidní, dosahují 4–6,5 mm v průměru, jsou lysé nebo řídce chlupaté, s bradavčitými hrbolky a někdy i s voskovitým povlakem.
Využití: Borka a listy se příležitostně používaly při léčbě poruch trávicí soustavy.
Morella californica
Morella californica
Morella californica
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 8. 2017 (USA, Oregon, okolí Siltcoos).