Syn.: Hyperanthera peregrina Forssk., Moringa aptera Gaertn.
Čeleď: Moringaceae Dum.
Moringa peregrina
Rozšíření: Areál se rozkládá ve východní Africe od Egypta po Somálsko a Etiopii, v Asii od Izraele přes celý Arabský poloostrov.
Ekologie: Stanovištěm jsou skály a kamenité svahy nebo písčitá a štěrkovitá dna vyschlých říčních koryt (vádí). Vystupuje do nadmořské výšky 1400 m.
Moringa peregrina
Popis: Opadavý prutnatý keř nebo strom 4–10(–12) m vysoký. Listy jsou dvakrát zpeřené, lysé, s 2–5 páry zpeřených lístků prvního řádu; lístky druhého řádu jsou podlouhlé až obvejčité, 1–2(–3,5) cm dlouhé a 0,1–0,6(–1) cm široké, záhy opadavé (vřetena jsou vytrvalá), na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu většinou zaokrouhlené, někdy i vykrojené. Květenství je latovité; květy jsou 5četné, oboupohlavné, často nepravidlené; kališní lístky jsou nestejné, volné, 0,7–1 mm dlouhé, pýřité; korunní lístky jsou také volné, 0,8–1,5 cm dlouhé, bílé nebo růžové; tyčinek je 10; češule je 2–3 mm dlouhá, semeník je chlupatý. Plodem je jednopouzdrá tobolka dlouhá 10–30(–39) cm a široká 1–1,5(–1,7) cm, poněkud zkroucená.
Poznámka: Do čeledi Moringaceae náleží jediný rod Moringa s 12–13 druhy, které jsou rozšířeny v tropické východní Africe, na Madagaskaru, v Asii na Arabském poloostrově a v Indii. Patří do příbuzenstva brukvovitých (Brassicaceae).
Moringa peregrinaMoringa peregrina
Moringa peregrina
Moringa peregrina
Moringa peregrina
Moringa peregrina
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. 9. a 2. 10. 2015 (Omán: gov. Dhofar, mezi Mughsayl a Ajdarawt; gov. Ad Dakhiliyah, Misfat al Abriyyin).