Syn.: Dalbergia barclayi Hook., Dalbergia barclayii Hook., orth. var., Millettia bojeri Vatke, Mundulea andringitrensis R. Vig., Mundulea barclayi (Hook.) R. Vig., Mundulea densicoma Baill., Mundulea revoluta Baker, Tephrosia barclayi (Hook.) Baill.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Mundulea barclayi
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v horách ve střední a jižní části ostrova v provinciích Antananarivo a Fianarantsoa.
Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté a křovinaté svahy v nadmořské výšce 1000–2500 m.
Mundulea barclayi
Popis: Stromek 3–4 m vysoký; větvičky jsou hustě chlupaté. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s plstnatým řapíkem i vřetenem; lístky jsou vstřícné, krátce řapíčkaté, kopinaté, 4–7 cm dlouhé a 0,8–1,6 cm široké, na líci olysalé, na rubu hustě chlupaté, na bázi zaokrouhlené, podvinuté, na vrcholu tupě špičaté a s krátkým nasazeným hrotem; palisty jsou šídlovité, asi 1 cm dlouhé, plstnaté. Květenství jsou husté hrozny vyrůstající proti listům; listeny jsou trojúhelníkovité, asi 1 cm dlouhé; květní stopky jsou kratší než kalich; kalich je zvonkovitý, plstnatý, jeho cípy jsou téměř stejné, asi dvakrát delší než trubka; korunní lístky jsou fialové, pavéza je na vnější straně chlupatá; tyčinek je 10; plodolist je jediný. Plody jsou tlusté zploštělé dřevnaté a chlupaté lusky asi 2,5 cm dlouhé a 0,6 cm široké; semena jsou nepravidelně kulovitá, černá.
Mundulea barclayi
Mundulea barclayi
Mundulea barclayi
Mundulea barclayi
Mundulea barclayi
Mundulea barclayi
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).