Syn.: Aneilema malabaricum (L.) Merr., Aneilema nudiflorum (L.) Sweet, Commelina nudiflora L., Ditelesia nudiflora (L.) Raf., Murdannia malabarica (L.) G. Brückn., Phaeneilema malabarica (L.) Naryanasw. et Biswas, Phaeneilema nudiflorum (L.) G. Brückn., Tradescantia malabarica L.
Čeleď: Commelinaceae R. Br. – křížatkovité
Murdannia nudiflora
Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, vyskytuje se v širokém pásu od Indie a Sri Lanky přes Indočínu, jižní Čínu a Tchaj-wan až do Indonésie, zasahuje i do severní Austrálie a na Novou Kaledonii. Byl zavlečen rovněž do tropické Afriky, na Madagaskar, stejně tak na západní polokouli do subtropické i tropické Ameriky (od jihovýchodu USA až po jižní Brazílii), zabydlel se i na některých pacifických ostrovech (Havajské ostrovy, Samoa).
Ekologie: Vyhledává vlhká stanoviště v blízkosti vodních ploch a toků, objevuje se i v křovinách, lesních lemech a kolem cest.
Murdannia nudiflora
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–50 cm dlouhou, jednoduchou nebo i větvenou, lysou. Skoro všechny listy jsou lodyžní, střídavé, listové pochvy jsou až 1 cm dlouhé, chlupaté, na okraji brvité, čepel je čárkovitá až úzce kopinatá, 2,5–10 cm dlouhá a 0,5–1 cm široká, celokrajná, na vrcholu tupá nebo špičatá, lysá nebo řídce chlupatá. Květenství tvoří 1(–2) několikakvětý a stopkatý vijan, který je buď terminální, anebo vyrůstá v úžlabí nejvýše postavených listů; listeny jsou listům podobné, opadavé; kališní lístky jsou 3, eliptické až vejčité, asi 3 mm dlouhé, zelené, korunní lístky jsou také 3, obvejčité až skoro okrouhlé, nachové až nafialovělé; fertilní tyčinky jsou jen 2, staminodia 2–4. Plodem je vejcovitá tobolka, 3–4 mm dlouhá.
Poznámka: Pantropický rod Murdannia je poměrně početný, v současnosti čítá asi 53 druhů.
Murdannia nudifloraMurdannia nudiflora
Murdannia nudiflora
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Marapi, Bukittinggi).