MURRAYA PANICULATA (L.) Jack

Syn.: Chalcas cammuneng Burm. f., Chalcas exotica (L.) Millsp., Chalcas intermedia M. Roem., Chalcas japanensis Lour., Chalcas paniculata L., Chalcas sumatrana M. Roem., Connarus foetens Blanco, Connarus santaloides Blanco, Limonia malliculensis J. R. Forst. ex Steud., Marsana buxifolia Sonn., Murraea exotica L., Murraya exotica L., Murraya exotica DC., Murraya omphalocarpa Hayata
Česká jména: tlustoslupka latnatá (Presl 1846), muraja (Mareček 1997)
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité

Murraya paniculata

Rozšíření: Druh má velký areál v jihovýchodní Asii. Roste od Pákistánu a Srí Lanky až do jižní Číny, Thajska a Malajsie. Zasahuje na Tchaj-wan a japonské ostrovy Rjúkjú, na Filipíny, do Indonésie a na Novou Guineu, také do severní Austrálie a na jihozápad Oceánie (po Vanuatu).

Ekologie: Vyskytuje se v tropických lesích, v křovinách podél vodních toků, v horách stoupá až do 1300 m n. m.

Popis: Stromek nebo keř vysoký 2–12 m, starší větvičky jsou popelavě šedé nebo žlutavé. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 2–5 krátce řapíčkatými lístky, často uspořádanými střídavě; lístky jsou obvejčité až eliptické, 2–9 cm dlouhé a 1,5–6 cm široké, lysé, celokrajné až drobně vroubkované, na vrcholu zaokrouhlené nebo zašpičatělé. Květenství je latovité; květy jsou vonné, pětičetné; kališní lístky jsou vejčité, asi 2 mm dlouhé, za plodu vytrvalé; korunní lístky jsou úzce eliptické až obkopinaté, až 2 cm dlouhé, bílé; tyčinek je 10, nestejně dlouhých; pestík je svrchní. Plodem je úzce elipsoidní, řidčeji vejcovitá bobule až 2 cm dlouhá, za zralosti oranžová až červená, s více semeny.

Využití: Keře mají díky svým vonným květům a barevným plodům okrasný význam.

Murraya paniculata
Murraya paniculata

Fotografováno dne 1. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, Victoria, botanická zahrada).