MYCENA RUBROMARGINATA (Fr.) P. Kumm. – helmovka červenobřitá / prilbička červenoobrúbená

Syn.: Agaricus rubromarginatus Fr.
Čeleď: Mycenaceae Roze – helmovkovité

Mycena rubromarginata

Rozšíření: Je známa z Evropy a Severní Ameriky.

Ekologie: Vyrůstá od května do října v jehličnatých a smíšených lesích na rozkládajícím se dřevu nebo opadu (někdy zdánlivě na holé zemi) jehličnanů, někdy i listnáčů. Objevuje se jednotlivě nebo v malých skupinách.

Mycena rubromarginata

Popis: Klobouk má průměr 5–28 mm, v mládí je vejčitý, později zvoncovitý, kuželovitě zvoncovitý nebo polokulovitý, ve stáří až téměř plochý; průsvitně rýhovaný, barvy krémově hnědé, šedohnědé, většinou s odstíny růžové barvy; ve středu klobouku je zbarvení tmavší. Lupeny řídké, široce připojené, mírně bříškaté, bělavé s červenohnědým ostřím, barva sytější u třeně. Třeň je válcovitý, ve spodní části mírně rozšířený, dutý, často pokřivený, 25–60 mm dlouhý a 0,5–2 mm tlustý, ojíněný, na bázi bíle ochmýřený. Barva třeně variabilní, nejčastěji v různých odstínech hnědočervené, ale i bělavá, našedlá nebo nažloutlá, směrem k bázi světlejší. Dužnina křehká, prosvítavá, šedá nebo šedohnědá, bez vůně a chuti. Výtrusný prach krémový, výtrusy 9,2–13,4 × 6,5–9,4 µm velké.

Záměny: Je poměrně dobře rozpoznatelná. Podobná helmovka krvavá (Mycena sanguinolenta) roní při poranění červenou tekutinu. Helmovka hnědopurpurová (Mycena purpureofusca) má fialovější odstíny v barvě plodnice a ostří lupenů hnědofialové.

Využití: Je nejedlá.

Mycena rubromarginata
Mycena rubromarginataMycena rubromarginata
Mycena rubromarginata

Fotografováno ve dnech 14. 6. a 19. 7. 2009 (Česko, u Roztok).