MYCETIA CAULIFLORA Reinw.

Syn.: Adenosacme cauliflora (Reinw.) Miq., Adenosacme scortechinii King et Gamble, Bertiera chrysantha Hassk., Bertiera lateriflora Blume, Mycetia lateriflora (Blume) Reinw. ex Korth., Mycetia scortechinii (King et Gamble) Ridl.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Mycetia cauliflora
Rozšíření: Druh malesijské části jihovýchodní Asie, vyskytuje se na Malajském poloostrově a na indonéských ostrovech, Sumatra, Jáva a Celebes.
Ekologie: Roste v tropických stálezelených horských lesích a lesních lemech, často na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 600 až do 1800 m.
Mycetia cauliflora
Popis: Keř nebo menší stromek dosahující výšky 1–2 m, obvykle s jediným kmínkem a jen chudě větvený, jeho letorosty jsou jemně chlupaté, záhy olysalé, borka na starších větvích je nažloutlá až bělavá. Listy jsou vstřícné, izofilní nebo i zřetelně anizofilní, řapíkaté, kopinaté až úzce obvejčité, 10–20(–25) cm dlouhé a (3–)5–9 cm široké (pokud jsou anizofilní, pak menší list je zhruba poloviční), na bázi klínovité, na vrcholu zašpičatělé, lysé, na rubu na žilkách jemně chlupaté, zhruba s 10–18 páry vedlejších žilek; palisty jsou kopinaté, 3–7 mm dlouhé. Květenství je kauliflorní, někdy také terminální, řídké, hlavní vřeteno květenství je až 10 cm dlouhé; listeny jsou drobné, úzce kopinaté; květní stopky jsou (5–)10–25 mm dlouhé, květy jsou 5četné, oboupohlavné. Kališní cípy jsou trojúhelníkovité, 1–2 mm dlouhé, lysé; koruna je žlutá, vně lysá, uvnitř chlupatá, 9–15(–20) mm dlouhá, cípy jsou 2–3 mm dlouhé. Plody jsou kulovité, bílé, dosahují 8–10(–15) mm v průměru.
Poznámka: K rodu Mycetia je v současnosti započítáváno 45 akceptovaných druhů, všechny se vyskytují v jižní a jihovýchodní Asii, v oblasti od Indie a jižní Číny až po Papuu-Novou Guineu. Kompletní revize rodu dosud nebyla uskutečněna, podle regionálních studií se zdá, že k tomuto druhu by snad mohl patřit i filipínský druh Mycetia apoensis nebo severosumatránský druh Mycetia yatesii.
Mycetia cauliflora
Mycetia cauliflora
Mycetia cauliflora
Mycetia cauliflora
Mycetia cauliflora
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 4. a 10. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, horské lesy na úpatí Gunung Kerinci).

Literatura:
Ke-Jian Yan, Dong-Xian Xu, Zhu-Qiu Song (2016): Mycetia fangii (Rubiaceae), a New Species from South China, with Notes on M. cauliflora. In: Systematic Botany, 41(1), 229–237.