Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Myoporum laetum
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu. Zavlečen do dalších oblastí, např. Pyrenejský poloostrov, Jižní Amerika (střední Chile a pampská Argentina), Severní Amerika (Kalifornie, zde je považován za invazivní druh).
Ekologie: Většinou roste na útesech v pobřežních oblastech, někdy ve vnitrozemí na okrajích nížinných lesů.
Myoporum laetum
Popis: Stálezelený, bohatě větvený keř nebo malý strom dorůstající výšky až 10 m, na exponovaných místech pobřeží nižšího vzrůstu. Větve rozkladité, olistěné na koncích, borka hnědá, vrásčitá. Listy na krátkých zploštělých řapících, čepele kopinaté, vejčitě kopinaté, eliptické až obvejčité, 4–14 × (1–)2–5 cm velké, špičaté nebo zašpičatělé, okraj mírně zvlněný, v horní polovině většinou vroubkovaný až pilovitý, okraj mladých listů celý pilovitý. Povrch listů je hladký, jasně zelené barvy, většinou se světlými skvrnkami v místech uložení malých olejovitých žláz. Květy v axilárních vrcholících, stopkaté, o průměru 1–1,5 cm, kalich 2–3 mm dlouhý, hluboce rozeklaný, cípy úzce kopinaté, zašpičatělé, koruna zvonkovitá, bílé barvy, s purpurovými skvrnkami, korunní lístky jsou delší než trubka, na líci bíle chlupaté, tyčinky 4, čnělka řídce chlupatá, semeník svrchní. Plodem je peckovice 6–9 mm dlouhá, ve zralosti červenofialová, někdy bílá.
Záměny: Myoporum laetum je často zaměňováno s australským druhem Myoporum insulare s menšími květy. I když někdy rostou na stejných stanovištích, netvoří hybridy.
Využití: Rostlina je jedovatá, listy obsahují jaterní toxin. Na Novém Zélandu používali Maorové listy k odpuzování hmyzu.
Poznámka: Rod Myoporum zahrnuje asi 30 druhů, které se vyskytují kromě Nového Zélandu hlavně v Austrálii, ale také v Číně a Japonsku.
Myoporum laetum
Myoporum laetum
Myoporum laetum
Myoporum laetum
Fotografováno ve dnech 5. 12. (Nový Zéland, Jižní ostrov, Nugget Point) a 9. 12. 2011 (Kaikoura).