Poznámka šéfredaktora: Dosud se nikdy nestalo, abych veřejně komentoval článek kohokoli z webových kolegů. Tentokrát se však jednoduše na uzdě udržet nemohu, navíc mi to nedá, abych nevepsal pár slov hned do samotného úvodu onoho článku. Příteli Pavle Sekerko, odvedl jste naprosto ohromnou práci, celá tato akce je Vaše kouzelné dítko! Je radost vidět tolik naděje na jediném místě – a to určitě nejen naděje pro naše výtvarno, ale hlavně (a to skutečně hlavně, hlavně, hlavně) pro lásku dětí k rostlinám! Jak jsem šedivý, severákem ošlehaný a světem utahaný chlap, tak jsem teď dočista dojatý jako ten malý, usmrkaný kluk! A vůbec se za to nestydím! No jo, tak jsem řekl, co jsem chtěl, teď už až dokonce jen Pavel Sekerka:
Namaluj nejkrásnější kosatec
Botanická zahrada Botanického ústavu Akademie věd ČR Chotobuz připravila společně s internetovým magazínem BOTANY.cz v rámci naší celoroční akce Botanická ilustrace ve 21. století novou dětskou soutěž s názvem Namaluj nejhezčí kosatec. Soutěž proběhla 5. a 6. června 2010 v areálu botanické zahrady. Akci zajímavými cenami podpořil časopis ABC.
Namaluj nejkrásnější kosatec
Víkend byl krásný a slunný, což se možná paradoxně nepříznivě promítlo do návštěvnosti. Přesto se soutěže zúčastnilo 29 dětí z celé republiky. Zatímco Pražáci utekli na chaty, do Průhonic přijeli rodiče s dětmi z Čelákovic, Českého Brodu, Jesenice u Prahy, Losiné, Mariánských Lázní, Maršova u Brna, Rakovníka, Roztok, Stochova, Všedobrovic, Zruče nad Sázavou a Žebráku.
Namaluj nejkrásnější kosatec
Nejmladším účastníkem soutěže byla dvouletá Viktorie Čižmárová z Průhonic. Její abstraktní malba připomíná moderní umění a podobně jako ono by potřebovala řádný kunsthistorický výklad. To u tříletého Ondřeje Kafky již rozpoznáme, že se jedná o rostlinu. Pěkně kulatě stylizovanou. To čtyřletí účastníci již malují méně stylizovaně. Adélka Marková namalovala záhony s kosatci tak, jak jsou vysazeny v řadách. Zajímavé jsou také tři rostliny Martina Rákose z Mariánských Lázní. Mají pestré květy s velice dlouhou čnělkou (anebo je to trifidí žihadlo?). U všech mladších dětí je zajímavé, že jejich rostliny jsou nevětvené s jedním květem na vrcholu. Častý je tento jev i u předškoláků. Například u krásného obřího modrého květu, který nakreslil Tomáš Kaplan z Průhonic. Ale někteří předškoláci si všímají, že se rostliny větví, jak je tomu například u Zdeňka Šilhy z Prahy. Zajímavý tvar květu nakreslila Eliška Majerová z Prahy. Její květy nápadně připomínají Fleur-de-lis, stylizovaný kosatec žlutý (Iris pseudacorus), který se stal francouzským královským symbolem či skautskou lilií. Mezi mladšími školáky zaujal mohutný kosatec Adama Rákose z Mariánských Lázní. Květ je sice ještě hodně stylizovaný, ale má již zřetelné žluté kartáčky. Adam se nejspíše vydá cestou fytopatologa, protože jeho kosatec má zřetelné skvrny na listech způsobené houbou Heterosporium gracile. Nella Orszáhová z Prahy nakreslila krásný kosatec, který je trojčetný. Devítiletá Anežka Mimrová z Českého Brodu již nakreslila kosatec jak má být – trojčetný s větveným stonkem a poupaty a kresba Petry Murtingerové (10 let) z Prahy je již malé umělecké dílo. Pěkné jsou také dvoubarevné květy, které nakreslil Martin Fischer (12 let) z Prahy. Také on zaznamenal usychající konce listů. Nejstarší účastník soutěže Petr Láska z Rakovníka již má květ anatomicky dokonalý s kartáčky, bliznami, listeny i dosud zavřenými poupaty.
dětidětiděti
dětidětiděti
dětidětiděti
dětidětiděti
dětidětiděti
dětidětiděti
dětidětiděti
dětidětiděti
dětidětiděti

dětiděti

Vyhlášení výsledků soutěže v jednotlivých kategoriích uveřejníme později.