Syn.: Gilia squarrosa (Eschsch.) Hook. et Arn., Hoitzia squarrosa Eschsch.
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Navarretia squarrosa
Rozšíření: Druh pacifického pobřeží Severní Ameriky, jehož areál se táhne od Kalifornie přes Oregon a Washington až na jihozápad kanadské Britské Kolumbie. Byl zavlečen i na Nový Zéland a Tasmánii, stejně tak na jihovýchod i jihozápad Austrálie. Údajně byl zaznamenán i v Belgii, Německu a Švédsku.
Ekologie: Roste na otevřených písčitých a kamenitých stanovištích, na suchých i vlhčích loukách a v křovinách, obvykle v nižších nadmořských výškách.
Navarretia squarrosa
Popis: Jednoletá, nepříjemně páchnoucí bylina, s lodyhou přímou, 10–60 cm dlouhou, jednoduchou nebo i větvenou, žláznatě chlupatou. Listy jsou střídavé, 2–6 cm dlouhé, 1–2krát zpeřené, úkrojky jsou čárkovité, ostnitě špičaté. Květenství je hlávkaté, dosahuje až 3 cm v průměru; listeny jsou čárkovité, květy přisedlé, 9–12 mm dlouhé, kalich je 8–14 mm dlouhý, řídce žláznatě chlupatý, jeho cípy jsou kopinaté, špičaté, koruna je modrá, s 5 cípy, tyčinky z koruny nevynikají, jejich nitky jsou jen 1–4 mm dlouhé, blizny jsou 3. Plodem je elipsoidní tobolka.
Poznámka: Rod Navarretia zahrnuje zhruba 40 druhů, které se vyskytují převážně v západní části Severní Ameriky, zřejmě pouze druh Navarretia involucrata se objevuje ještě i v Jižní Americe.
Navarretia squarrosaNavarretia squarrosa
Navarretia squarrosa
Navarretia squarrosa
Navarretia squarrosa
Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Glenhope, úpatí Lookout Range).