Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Nemesia affinis
Rozšíření: Pochází z jižní Afriky, areál se táhne od jižní Namibie podél pobřeží Atlantiku i Indického oceánu až do provincie Eastern Cape v Jihoafrické republice.
Ekologie: Roste v trávnících nebo v křovinách na žulových podkladech, na pískovcích, ale i píscích, v území charakterizovaném zimními srážkami a letním suchem. Vystupuje až do nadmořské výšky kolem 600 m.
Nemesia affinis
Popis: Jednoletá přímá bylina vysoká 5–80 cm; lodyha větších rostlin je přímo větvená. Listy jsou vstřícné, eliptické až kopinaté, jednožilné, na okraji zubaté. Květy jsou uspořádány v hroznech, jsou 5četné; kalich je zvonkovitý, kališní cípy jsou kopinaté; koruna je výrazně souměrná, horní pysk tvoří 4 podlouhlé cípy, dolní je dvoulaločný, s 2 sametově chlupatými podélnými valy v ústí korunní trubky, ostruha na bázi koruny je jediná, 3–5 mm dlouhá; koruna může být různě zbarvená, nejčastěji v kombinaci bílé, žluté a modré, horní a dolní pysk jsou často zbarvené odlišně; tyčinky jsou 4, dvoumocné, vzájemně kolem sebe stočené; semeník je svrchní, vzniká srůstem 2 plodolistů. Tobolky jsou téměř kulovité.
Využití: Bylo vyšlechtěno několik kultivarů s různými barvami květů, které se pěstují jako oblíbené letničky.
Nemesia affinis
Nemesia affinis
Nemesia affinis
Nemesia affinis
Nemesia affinis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 14., 23. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai, rezervace Grootbos; West Coast Natonal Park: Langebaan a Table Mountain National Park, Chapmans Bay).