Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Nemesia lucida
Rozšíření: Roste v nejjižnější části Jihoafrické republiky v provincii Western Cape, a to přibližně od Kapského Města po Plettenberg Bay.
Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté a křovinaté svahy, zejména na pískovcích a píscích podél moře, druh byl zaznamenán jen do nadmořské výšky kolem 100 m.
Nemesia lucida
Popis: Jednoletá, téměř lysá bylina vysoká 5–45 cm; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, větvené, větve jsou hustěji olistěné v dolní části. Listy jsou vstřícné, přisedlé, vejčité, 0,8–3,5 cm dlouhé a 0,4–2 cm široké, lesklé, na bázi srdčité, na okraji zubaté, tupé nebo tupě špičaté. Květenství je volný hrozen; květy jsou 5četné; kalich je zvonkovitý, s čárkovitými až podlouhlými kališními cípy; koruna je souměrná, bílá s tmavými proužky, horní pysk tvoří 4 zaokrouhlené cípy, dolní je dvoulaločný, s 2 papilnatými podélnými valy v ústí korunní trubky, ostruha na bázi koruny je jediná, 0,5–1,5 mm dlouhá; tyčinky jsou 4, dvoumocné, vzájemně kolem sebe stočené; semeník je svrchní, vzniká srůstem 2 plodolistů. Tobolky jsou elipsoidní, dvakrát tak douhé než široké.
Nemesia lucida
Nemesia lucida
Nemesia lucida
Fotografováno dne 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Garden Route National Park, Robberg).