NEPENTHES SPECTABILIS Danser – láčkovka / krčiažnik

Čeleď: Nepenthaceae Dumort. – láčkovkovité

Nepenthes spectabilis

Rozšíření: Endemit severní Sumatry, nejseverněji údajně zasahuje do oblasti horského masivu Gunung Kemiri v provincii Aceh, odkud pocházejí i naše snímky, ve směru jižním se areál táhne jen k jezeru Toba v provincii Sumatera Utara.

Ekologie: Roste v tropických horských lesích a křovinách, v nadmořských výškách zhruba od 1450 do 2000 m.

Nepenthes spectabilis

Popis: Vytrvalá karnivorní liána s lodyhou dosahující délky až okolo 6 m. Listy jsou střídavé, přisedlé, eliptické až obkopinaté, až 16 cm dlouhé a 6 cm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo špičaté, úponky jsou až 25 cm dlouhé. Láčky jsou světle zelené s četnými tmavě hnědými skvrnkami; dolní (terestrické) láčky jsou poměrně malé, úzce vejcovité, asi 12 cm dlouhé a 4 cm široké, dvouřadá křídla na láčce jsou třásnitá, ústí je žlutozelené s hnědými pruhy, jeho vnitřní okraj je zubatý, víčko je skoro okrouhlé, na bázi srdčité, ostruha je zhruba 3 cm dlouhá; horní láčky jsou větší než láčky dolní, úzce nálevkovité, dorůstají až 26 cm délky a 4,5 cm šířky. Květenství je hroznovité, jeho stopka je až 12 cm dlouhá, vřeteno až 15 cm dlouhé, okvětní lístky jsou podlouhle eliptické, asi 5 mm dlouhé. Plody jsou tobolky.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2000) řadí tuto láčkovku ke zranitelným druhům (VU). Mezinárodní ochranu jí garantuje obchodní úmluva CITES.

Nepenthes spectabilis
Nepenthes spectabilis
Nepenthes spectabilis
Nepenthes spectabilis

Fotografoval Mário Duchoň, dne 12. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí Gunung Kemiri).