Syn.: Glechoma leucolaena (Benth. ex Hook. f.) Kuntze, Glechoma salviifolia Kuntze, Nepeta royleana R. R. Stewart, Nepeta salviifolia Royle ex Benth., nom. illeg., Nepeta stewartii Raizada
Čeleď: Lamiaceae Lindl. – hluchavkovité
Nepeta leucolaena
Rozšíření: Západohimálajský druh vyskytující se v Kašmíru a Tibetu.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých horských svazích, v nadmořských výškách od 2400 až do 4100 m. Kvete od června do srpna.
Nepeta leucolaena
Popis: Vytrvalá bylina, výrazně aromatická. Lodyha je 30–60 cm vysoká, na bázi dřevnatějící, přímá, jednoduchá nebo větvená, olistěná, pokrytá šedobílými hvězdovitými chlupy, později olysalá. Listy jsou krátce řapíkaté nebo až skoro přisedlé, vejčité, 15–40 mm dlouhé, na bázi klínovité nebo uťaté, na okraji vroubkované, po obou stranách šedobíle chlupaté. Lichoklasy jsou až 30 cm dlouhé, složené z oddálených lichopřeslenů vyrůstajících z úžlabí listenů, které jsou čárkovité, kratší než kalich; květy jsou přisedlé nebo jen krátce stopkaté; kalich je asi 5 mm dlouhý, rovný, chlupatý, kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, mnohem kratší než kališní trubka; koruna je 2pyská, 12–15 mm dlouhá, trubka mírně zakřivená, asi dvakrát delší než kalich, levandulově modrá až bledě fialová nebo bělavá, horní pysk je rovný, rozeklaný. Plody jsou elipsoidní tvrdky, až 2 mm dlouhé.
Nepeta leucolaena
Nepeta leucolaena
Nepeta leucolaena
Fotografoval Jindřich Houska, dne 19. 7. 2013 (Indie, Ladakh, údolí na sever od Pulu Digar).